fbpx

Prerátali sa? Novela Trestného zákona nemusí stačiť. Strata peňazí hrozí aj naďalej

Ilustračná fotografia (Zdroj: TASR)

„Ide o obligatórne ukladanie trestu odňatia slobody, to znamená, kedy musí súd povinne uložiť trest odňatia slobody. To neznamená, že súd keď bude rozhodovať o takých istých prípadoch, že rozhodne v jednom prípade inak ako v druhom,“ uviedol 16. júla minister spravodlivosti Boris Susko.

„Toto je babráctvo tohto ministra a absolútny amaterizmus celej tejto vlády,“ povedal predseda strany SaS Branislav Gröhling. „Bohvie, koľkokrát to ešte budú musieť opravovať. Je to čistý amaterizmus zo strany tejto vlády,“ dodal podpredseda NR SR Michal Šimečka.

Najväčšou hrozbou je zastavenie financií

Justičný rezort označuje tvrdenia za zavádzajúce. Pripomína, že s Bruselom komunikuje a ten nedovoľuje informovať o priebehu rokovaní. „Žiaden list o odobratí eurofondov Ministerstvo spravodlivosti SR nedostalo. Považujeme to za pokračujúcu očierňujúcu kampaň opozície, čomu niektoré médiá žiaľ ochotne napomáhajú,“ uviedla hovorkyňa ministerstva spravodlivosti SR Miriama Gašparíková.

Vyzerá to tak, že koalícia má teraz už iba dve možnosti. Buď to riskne a pokúsi sa presvedčiť Komisiu, že táto novela je vlastne v poriadku, alebo sa znova stretne ešte počas tohto leta. Na novej mimoriadnej schôdzi a s novým návrhom. „Ak tá schôdza nepríde, tak potom sa dostávame do konfliktu s Európskou komisiou a konflikty nepomáhajú nikomu,“ skonštatoval bývalý minister spravodlivosti Viliam Karas.

„Ten list reagoval iba v tom, že si nie sú istí ako to funguje. No však to im vysvetlíme, to tá novela nijakým spôsobom nevylepšuje ani nezhoršuje,“ priblížil Kaliňák. Najväčšou hrozbou je podľa analytika už spomínané zastavenie financií, ktoré k nám tečú. Týkať sa to môže eurofondov, plánu obnovy či oboch.

„Môžeme byť v situácii, v akej je napríklad Maďarsko. Nemá európske peniaze, zároveň ale musí implementovať niektoré veci, ktoré sľúbilo, musí robiť niektoré investície. Takže všetko ťahá vlastne z národných peňazí,“ vysvetlil analytik Radoslav Geist. V krajnom prípade by sa spor medzi Slovenskom a úniou dostal až na Európsky súdny dvor.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie