Prepych na umelých ostrovčekoch. V Dubaji ožíva projekt luxusných víl

Reklama
Ilustrácia výstavby ostrova Amali. Zdroj: X/Bloomberg Middle East, 11Prop/Amali Properties

Podľa údajov poradenskej spoločnosti Knight Frank predaj rezidenčných nehnuteľností prudko vzrástol a v roku 2023 Dubaj zaznamenal 431 transakcií s bytmi v hodnote najmenej 10 miliónov dolárov, čo je najviac zo všetkých miest na svete.

Tento „boom“ pomohol Dubaju oživiť projekty, ktoré takmer pätnásť rokov ležali ladom. V posledných mesiacoch projekty, ako napríklad projekty na Palm Jebel Ali, najväčšom zo známych umelých ostrovov v tvare palmy, a na ostrovoch v Deire prilákali davy kupujúcich. Niektorí stáli v rade na kúpu domov za päť miliónov dolárov (viac ako 4,6 milióna eur).

Náročný projekt

Výstavba víl na súostroví The World bude náročná. Na miesto sa dá dostať len 15-minútovou plavbou loďou z mesta a základná infraštruktúra, ako je voda a elektrina, nie je ľahko dostupná.

„Bude to tiež nákladný proces, pretože developer bude musieť vykonať bagrovanie, úpravy pevniny a mora a vybudovať podmorský múr okolo ostrova, aby udržal pláž pre zákazníkov,“ povedal Sajwani.

Uviedol, že spoločnosť bola na túto úlohu pripravená svojou prácou na výstavbe rezortu na Maldivách, ktorý bude spravovať spoločnosť Mandarin Oriental.

„V minulosti bolo v meste k dispozícii veľa pozemkov na pláži,“ povedal Sajwani. „Dnes je pobrežie Dubaja trochu vyčerpané a súostrovie The World je jedným z posledných projektov, kde máte nedotknuté pláže a krištáľovo čistú vodu, a to nás podnietilo ísť na ostrovy a rozvíjať tu naše prevádzky.“

Rezidencie budú mať rozlohu od viac ako 1 000 do 3 251 metrov štvorcových a budú ponúkať nerušený výhľad na more a ikonickú panorámu mesta.

Problematická história

Súrodenci Sajwaniovci nie sú prví, ktorí stavajú na súostroví, kde sú ostrovy pomenované podľa krajín a miest, hoci samotné zemské masívy sa tvarom týchto miest nepodobajú.

V roku 2022 otvorila spoločnosť Anantara Hotels & Resorts hotel so 70 izbami na „juhoamerickej“ časti súostrovia a predtým bol postavený plážový klub na ostrove Libanon. Projekt však zostal z veľkej časti opustený a dodnes pripomína časy dubajského realitného šialenstva.

Pred viac ako desiatimi rokmi začala na jednom z ostrovov pracovať aj rakúska spoločnosť Kleindienst Group s projektom známym ako Srdce Európy. Výstavbu v priebehu rokov sužovali meškania, ale developerovi sa nakoniec podarilo sľúbený hotel Cote d’Azur Monaco otvoriť začiatkom tohto roka.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie