Britský denník The Guardian či stanica BBC o nich informuje v špeciálnom online spravodajstve. Správu priniesli aj popredné svetové spravodajské agentúry AP, Reuters a AFP.
Východoeurópsky portál Nexta potom priniesol video z Karlovho mosta, ktorý stojí neďaleko miesta činu. Na záberoch je vidieť utekajúci dav ľudí. Na sieťach tiež píšu šokovaní cudzinci, ktorí v minulosti Prahu navštívili – sú prekvapení, že sa útok mohol stať práve v centre tak pokojného mesta.
Streľby na univerzitách v Európe a Spojených štátoch
Štvrtkový útok v Prahe patrí medzi štyri najhoršie podobné udalosti v Európe za posledných 15 rokov. Pri najtragickejšej takej streľbe zomrelo v októbri 2018 na učilišti v Kerči na Ruskom anektovanom Kryme 20 ľudí ak tomu páchateľ. Najtragickejší útok na západoeurópskej škole za posledných 15 rokov sa potom stal v marci 2009, keď sedemnásťročný páchateľ v nemeckom Winnendene zastrelil 15 osôb, z toho deväť školákov a tri učiteľky, a následne spáchal samovraždu.
Ešte o jednu obeť viac si potom vyžiadala staršia streľba v marci 1996 v škole v škótskom Dunblane, kde štyridsaťtriročný Thomas Hamilton – po čine spáchal samovraždu – zabil 16 detí. Obete tragédie mali len päť až šesť rokov a zastrelil aj ich učiteľku. Tiež 16 obetí mal aj útok z apríla 2002, kedy na gymnáziu v durynskom Erfurte zabil devätnásťročný bývalý žiak Robert Steinhäuser 16 ľudí a potom seba.
Spojené štáty sú spájané s častými masovými streľbami. Napriek tomu: od roku 2000 bol v Spojených štátoch jediný prípad masovej streľby na univerzite s väčším počtom obetí, než koľko ich zavraždil strelec na Filozofickej fakulte v Prahe.
V rokoch 2000 až 2021 bolo v USA zastrelených 78 univerzitných študentov a 77 bolo zranených. Významnú časť tejto štatistiky tvorí masová streľba v roku 2007 v štáte Virginia, kedy v kampuse dvoch škôl zastrelil útočník 32 ľudí a 17 ich zranil. Ďalších šesť sa zranilo pri snahe uniknúť.