Trh s nehnuteľnosťami je momentálne dosť nestabilný. Na základe skutočností, ktoré nás momentálne priamo ovplyvňujú ako nárast cien hypoték, inflačná kríza a nepokoje vo svete, vieme predpovedať, že ceny nehnuteľností budú klesať počas celého roka 2024. Stabilizácia by mala prísť až v roku 2025, ktorá bude podmienená ECB. Ako teda naložiť s nehnuteľnosťami? Oplatí sa ich predať, alebo radšej prenajať?
Aj napriek tomu, že sa naďalej očakáva pokles cien nehnuteľností, malo by ísť o kontinuálne a mierne klesanie. Nejaké výrazné a prelomové zmeny sa zatiaľ nepredpokladajú. Kupovať nehnuteľnosť sa však najviac oplatí v menších mestách. Najvýraznejší pokles môžeme vnímať pri starších nehnuteľnostiach. Tie luxusné si svoju cenu podržia. „Pokles sa nebude týkať iba mierne luxusných nehnuteľností v atraktívnych lokalitách, napríklad v centrách miest, kde je malá ponuka bytov a nehnuteľnosti často vlastnia klienti, ktorí sú bonitní a necítia sa pod tlakom pri pohľade na vývoj cien. Podobne aj rodinné domy sú vo všeobecnosti menej náchylné na zmenu ceny,“ uvádza prezident Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska Ján Palenčár pre Forbes.
Predaj verzus prenájom na dnešnom trhu
Trh s nehnuteľnosťami, rovnako ako trh s prenájmom, zažíva svoj príliv a odliv. Lacné hypotéky sa už zrejme nevrátia a tak sa Slováci musia súčasným podmienkam jednoducho prispôsobiť. Nepriaznivé podmienky môžeme vnímať najmä v tej súvislosti, že na realitnom trhu začali pribúdať rozostavané stavby. Ľudia si uvedomili, že s nárastom cien stavebných materiálov jednoducho nemajú finančné kapacity na to, aby svoje stavby dokončili. Ďalej to pozorujeme v tom, že už nie je taký vysoký záujem o hypotéku. Mnoho ľudí dnes hypotéku nedostane, pretože nespĺňa podmienky banky a nedisponuje dostatočným príjmom a inými okolnosťami, aby boli pre banku dostatočne bonitní. Neostáva iné, iba počkať, kým sa situácia trochu nezmení.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)