Premiéri Česka a Belgicka informovali lídrov krajín EÚ o závere vyšetrovania zasahovania Ruska do eurovolieb

Reklama
Predseda vlády ČR Petr Fiala FOTO TASR - Radovan Stoklasa

De Croo uviedol, že Belgicko už požiadalo Európsky úrad pre justičnú spoluprácu (Eurojust), aby sa touto záležitosťou zaoberal. „Musíme tiež preskúmať, či sa stíhaním ruskej hrozby môže zaoberať aj Európska prokuratúra (EPPO) a Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF),“ povedal De Croo a dodal, že ak nie, je potrebné rozšíriť mandáty týchto úradov.

Odhalenie ruského vplyvu

Českí tajní pracovali na odkrytí siete, ktorú financuje Rusko, mesiace. Zozbierané dáta a informácie majú 300 strán. “Vláda na návrh ministerstva zahraničných vecí rozhodla o zaradení troch subjektov na sankčný zoznam. Sú to dve fyzické osoby a jedna právnická osoba,” vyhlásil šéf českej diplomacie Jan Lipavský koncom marca.

“Dochádzalo k ovplyvňovaniu verejnej mienky. Hlavne tam bol ruský naratív, aby sa Ukrajina prestala brániť a vznikol veľký odpor v Európe k posielaniu ďalšej munície. Vplyv na európske voľby to mohlo mať veľký,” ozrejmil pre ČT24 predseda zahraničného výboru českého parlamentu Jaroslav Bžoch.

Ruské peniaze mali za šírenie propagandy dostávať podľa českých úradov politici z mnohých ďalších európskych štátov. Jedným z nich mal byť aj poslanec krajnej pravicovej Alternatívy pre Nemecko Petr Bystroň. Obvinenia odmieta a tvrdí, že je to pomsta vlády za výroky na demonštrácii. Avizoval aj právne kroky.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie