Štvrtá dôležitá oblasť navrhovanej reformy sú podľa premiéra nové školské obvody. Politické a školské obvody by sa podľa neho nemuseli prekrývať.
Vznikla by školská samospráva, do ktorej by sa volili ľudia, ktorí tejto oblasti rozumejú a môžu rozhodovať o školstve lepšie ako doteraz. Za mierne provokatívnu tému označil možnú zmenu volebného systému, ktorá by mohla zabezpečiť väčšie zastúpenie regiónov v parlamente.
„Ten materiál nie je hotový, ide o formu bielej knihy. Takže ak sú nejaké dobré nápady, návrhy, tak sú vždy vítané. My len štartujeme diskusiu, nevyriešime všetky problémy Slovenska, ale myslím si, že je to tak vážna téma, že treba o nej diskutovať,“ dodal Ódor.
Samosprávy s potrebou zmien súhlasia, požadujú lepšiu komunikáciu s vládou
Predstavitelia samospráv na Slovensku súhlasia s tým, že je potrebné pokračovať v decentralizácii a upraviť iným spôsobom ako doteraz ich kompetencie aj financovanie. Viacerí však kritizujú spôsob, akým vláda pod vedením Ľudovíta Ódora pristúpila k tvorbe Bielej knihy na túto tému, ktorú odprezentoval dočasne poverený premiér v utorok v Bratislave.
„Ak aj vláda úradníkov chce otvárať diskusiu, bolo by lepšie, keby sme tento dokument mali možnosť pripomienkovať intenzívnejšie. Asi prvýkrát sa mi stalo, že dokument, ktorý hovorí o nás, sme si mohli celý pozrieť, jeho finálnu podobu až dnes. Takto sa diskusia nevedie. Súhlasím s tým, že toto je téma na veľkú diskusiu,“ reagoval predseda združenia samosprávnych krajov SK8 Jozef Viskupič.
Upozornil, že reforma verejnej správy je výrazné politická téma a nemusela by ju riešiť dočasná vláda odborníkov. Technokratické riešenia nastupujú, až keď niekto politicky rozhodne napríklad o tom, koľko bude na Slovensku obcí, krajov, či aké budú mať kompetencie. Združenie SK8 má podľa Viskupiča silný záujem poskytnúť súčinnosť a expertízu pri tvorbe podkladového materiálu pre dokončenie decentralizácie verejnej správy.
„Avšak súčasný prístup k spomínanej reforme druhej úrovne ako SK8 odmietame a považujeme ho za neakceptovateľný. Požadujeme, aby sa v rámci druhej úrovne samosprávy, čiže tej župnej, pracovalo už iba s výlučným zachovaním samosprávnych krajov, aby sme naozaj prevetrali alebo vyčistili kompetencie,“ tlmočil stanovisko združenia. Ako vylepšenie navrhujú napríklad zavedenie tzv. českého modelu, ktorý by znamenal zrušenie regionálnej štátnej správy.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)