Premiér Fico vyjadril plnú podporu Kotlárovi. Lekári hovoria o nevedeckých a zavádzajúcich tvrdeniach

Reklama
Splnomocnenec vlády pre pandémiu Covid-19 Peter Kotlár a predseda vlády Robert Fico. (Foto: TASR/Jaroslav Novák, Pavel Neubauer)

Tvrdenia splnomocnenca vlády pre pandémiu Covid-19 Petra Kotlára pobúrili zdravotnícku obec. Odborníci, ako aj Univerzitná nemocnica Bratislava, sa ohradili voči zavádzajúcim informáciám. Kotlár však plnú podporu nachádza u lídra vlády.

Z radov politikov ho kritizovala odstupujúca ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková, aj prezident Peter Pellegrini. Splnomocnenec vlády pre pandémiu Covid-19 Peter Kotlár však nachádza podporu u lídra Smeru-SSD, premiéra Roberta Fica.

Cez víkend hlava štátu vyhlásila, že by ho veľmi udivovalo, ak sa vláda bude reálne zaoberať správou Petra Kotlára o pandémii koronavírusu, píše agentúra SITA. Domnieva sa totiž, že v prvom rade treba naplniť sľub koalície, ktorá má urobiť všetko pre lepší život ľudí na Slovensku.

„Ale ak budeme riešiť takéto správy od pána Kotlára s tým všetkým, čo tam je napísané… Keď bude Slovensko napríklad jediné, čo si nedovolil ani Kim Čong Un v Severnej Kórei, sa vzďaľovať od nejakých medzinárodných organizácií ako jediná krajina na svete len preto, že si to želá pán Kotlár a spol, tak ja neviem, či toto je správna cesta pre Slovensko,“ povedal Pellegrini.

Kotlára pritom pre jeho vyjadrenia kritizujú lekári a odborníci, ktorí považujú jeho stanoviská za neodborné, subjektívne a zavádzajúce.

Spoločnosť všeobecných lekárov Slovenska upozorňuje, že Kotlár šíri medicínske závery, ktoré sú preukázateľne nesprávne a nezlučujú sa s vedecky podloženými medzinárodnými výskumami.

Slovenská lekárska komora hovorí, že Kotlárove výroky sa nezakladajú na objektívnom hodnotení faktov založenom na vedeckých dôkazoch. Jeho vyjadrenia považuje za subjektívne, zavádzajúce a nezodpovedné.

„Aj keď správa ešte nie je k dispozícii, konštatujeme, že ostatné vyjadrenia pána Kotlára, ktoré predniesol na tlačovej konferencii pri jej komentovaní, sa, žiaľ, nezakladajú na objektívnom hodnotení faktov založenom na vedeckých dôkazoch. Tento princíp je v medicíne všeobecne prijatý a rešpektovaný. Jeho výroky považujeme za subjektívne, zavádzajúce a nezodpovedné,“ uviedla komora v stanovisku hovorkyne SLK Nancy Závodskej.

Obdobne reagovala aj najväčšia Univerzitná nemocnica Bratislava (UNB), ktorá ich označila za nevedecké a v rozpore s medzinárodne uznávanými poznatkami.

Riaditeľ UNB Alexander Mayer vyzdvihol, že nemocnica je na strane odborníkov, ktorí sa na základe vedeckých faktov snažia liečiť a zachraňovať životy. Nemocnica pripomenula, že počas pandémie zomrelo celosvetovo takmer 15 miliónov ľudí, vrátane zdravotníkov, ktorí obetovali svoje životy.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie