Premiér Fico odmieta zdražovanie energií a hľadá riešenia. Hlasné výkriky pri konsolidácii sa očakávali

Premiér Robert Fico. Ilustračné foto. Zdroj: Freepik, reprofoto/TA3

„Splnomocnenec predložil správu, v ktorej zatiaľ nevidím všetko, čo by som tam chcel vidieť,“ povedal. Chce, aby Kotlár zistil od Najvyššieho kontrolného úradu SR a ďalších inštitúcií informácie o tom, kto prevádzkoval mobilné odberné miesta, alebo kto nakupoval množstvo vakcín v roku 2022, keď vtedy podľa premiéra neboli potrebné.

Dôležitou témou pre budúci rok sú podľa neho aj ceny energií, ktorých vývoj chce vláda tiež postrážiť. „Čakáme na cenové výmery. Vedieme veľmi tvrdé rokovania na všetkých úrovniach. Domnievam sa, že by bolo veľmi nesprávne sa na to len tak pozerať a nerobiť nič,“ podčiarkol Fico.

Zároveň dodal, že „snáď nikto odo mňa neočakáva, že budem súhlasiť s tým, aby plyn išiel o 25 % hore, alebo aby išlo teplo hore. Hľadáme teraz rôzne zdroje. Rokovali sme o tom na úrovni Európskej komisie, na úrovni Komisie rokujeme aj o čerpaní európskych fondov, kde nám zanechali čistú katastrofu traja predchádzajúci páni.“

Premiér pokračoval v slovných útokoch na predošlú vládu, ktorej vyčítal aj projekty, na ktoré nezostanú peniaze. „Táto vláda ešte ani rok nie je vo funkcii. Ja si uvedomujem, že to nie je jednoduché. Pre nikoho to nie je jednoduché. Aj štátu budú chýbať zdroje na niektoré projekty, ktoré by sme radi podporili, ale taká je realita. Poďakujte sa pánovi Matovičovi, Hegerovi a pánovi Ódorovi.“

V súvislosti s pomocou s cenami energií Fico bližšie neuviedol, koľko by mohla stáť. Minister financií Ladislav Kamenický však avizoval sumu medzi 200 až 400 miliónmi eur. „Sú rôzne varianty, tých parametrov, ktoré musíme pozerať, je pomerne veľa,“ doplnil.

Opätovne zdôraznil, že na potrebe ozdravenia verejných financií sa všetci zhodujú, nie však na jej konkrétnej podobe. „Nepočuli sme od nikoho inú štruktúru konsolidácie, ktorú musíme urobiť. My sme si tú štruktúru nastavili a za touto štruktúrou si stojíme,“ dodal premiér.

Fico vyzdvihol dobré fungovanie vládneho trojlístka, ktorému sa vo vláde aj parlamente darí všetko schvaľovať. „Hlavným ukazovateľom fungovania vládnej koalície je schopnosť prijímať rozhodujúce opatrenia.“

Odpovedal aj na otázku, či sa novým predsedom parlamentu stane šéf Hlasu Matúš Šutaj Eštok. „Momentálne platí, že Národnú radu bude riadiť Peter Žiga.“ Poslancom Smeru-SD odporučí nezúčastniť sa na žiadnej voľbe predsedu parlamentu, pokiaľ nebude „krvou podpísaná dohoda“.

Ak sa dohodne Hlas-SD s SNS, Smer-SD rád podporí Šutaja Eštoka na tomto poste. Nemyslí si však, že voľba bude v krátkom čase, keďže nie je v koalícii dohoda. „To si naozaj nemyslím,“ odpovedal na otázku, či bude voľba ešte do konca roka.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie