Prelomový objav v zakázanej zóne Černobyľu, vedci hovoria o možnosti návratu obyvateľov. Čo odporúčajú?

Reklama
Zakázaná zóna v okruhu Černobyľskej jadrovej elektrárne. Ilustračné foto. Zdroj: TASR/AP, TASR/AP/Efrem Lukatsky

Dodnes nie je známy presný počet úmrtí ani ľudí, ktorých havária priamo zasiahla. Zaujímavý objav môže značiť, že by sa do zakázanej zóny mohli vrátiť ľudia. Čo odporúčajú vedci?

Výbuch v jadrovej elektrárni v Černobyle 26. apríla 1986 spôsobilo najväčšie uvoľnenie rádioaktívneho materiálu do životného prostredia, aj do veľkej časti Európy.

Žili bežný život

Sovieti pokúšali spočiatku haváriu utajiť, únik rádioaktívneho materiálu si všimli iné krajiny, čo napokon odhalilo obrovský rozmer katastrofy.

Keď noviny v Československu vydali strohú správu o havárii, v Černobyli už štvrtý deň s maximálnym nasadením likvidovali následky dovtedy nevídanej havárie a rádioaktívny mrak, ktorý do ovzdušia vyniesla explózia jadrového reaktora, sa šíril nad kontinentom, písali dávnejšie Hospodárske noviny s odvolaním sa na TASR.

Dodnes nie je známy presný počet úmrtí ani ľudí, ktorých havária priamo zasiahla. ​V takmer 50-tisícovej Pripiati, ležiacej asi tri kilometre od elektrárne, nič netušiaci ľudia v sobotu 26. apríla, niekoľko hodín po havárii, stále chodili po uliciach a žili normálnym životom.

Evakuovať ich začali až nasledujúci deň. V máji bol potom okruh oblasti, z ktorej bolo treba všetkých vysídliť, rozšírený na 30 kilometrov. Celkovo sa tak evakuácia dotkla viac než 110-tisíc ľudí. Dlhé roky je územie strážené a do rodiska sa vrátilo len niekoľko obyvateľov.

Podľa správy Černobyľského fóra z roku 2000 sa celkový počet ľudí, ktorí mohli alebo v budúcnosti môžu zomrieť na následky ožiarenia, odhaduje na štyritisíc. Syndróm (choroba) akútneho ožiarenia (ARS) bol potvrdený u 134 pracovníkov elektrárne a hasičov.

Z toho 31 ľudí prišlo o život krátko po nehode (28 na následky ožiarenia), ďalších 19 z tejto skupiny zomrelo na následky ožiarenia v priebehu nasledujúcich rokov. Deväť detí zomrelo na rakovinu štítnej žľazy a odhadom 3 940 ľudí zomrelo alebo môže zomrieť na rakovinu spôsobenú ožiarením. Priamo pri explózii zahynuli dvaja pracovníci elektrárne.

Prelomové žaby

Tieto údaje ale vyvolali aj kritiku, pretože správa podstatne zmiernila všetky predchádzajúce informácie. Ukrajinské úrady napríklad predtým uvádzali, že v súvislosti s černobyľským výbuchom zomrelo 125-tisíc ľudí.

Ukrajinská agentúra Unian zase v roku 2016 pri príležitosti 30. výročia havárie uviedla, že v dôsledku katastrofy zahynulo 167 653 ľudí, z nich 2 929 sa bezprostredne zúčastnilo likvidácie následkov v zničenej prevádzke.

Mesto Pripiať zostalo vyľudnené a prakticky v podobe, ako ho pred 38 rokmi zanechali jeho obyvatelia. A ako mesto duchov sa zároveň stalo vyhľadávanou turistickou atrakciou. Nedávny vedecký objav naznačil, že by sa ľudia do vylúčenej oblasti mohli vrátiť, informoval Mirror.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie