fbpx

Prelomová liečba rakoviny je už aj na Slovensku. Nová metóda funguje inak než tradičné postupy

Reklama
Ilustračné foto. Zdroj: FREEPIK/DC Studio

Aj na Slovensku sa už podáva prelomová liečba, pri ktorej sa využívajú vlastné biele krvinky pacientov na boj s určitými nádorovými ochoreniami lymfatického systému a krvi, informujú noviny.sk.

Tieto biele krvinky, známe ako CAR-T bunky, sú geneticky upravené v laboratóriu a dokážu poraziť rakovinu u troch až štyroch pacientov z desiatich. Národný onkologický ústav v Bratislave začal minulý rok používať túto inovatívnu terapiu pre päť rôznych diagnóz, pričom liečbu už absolvovalo 23 pacientov.

Liečba funguje inak, ako sme doteraz boli zvyknutí. „Keby nebola CAR-T liečba, tak už tu nie som,“ povedala pacientka Tatiana pre noviny.sk.

Táto nová metóda funguje úplne iným spôsobom než tradičné postupy. Tatiana, ktorej sa rakovina trikrát vrátila, podstúpila všetky dostupné liečby, vrátane chemoterapie, rádioterapie a transplantácie kmeňových buniek. CAR-T bunková terapia bola jej posledná nádej.

Genetická úprava CAR-T buniek prebieha v zahraničí.

„Vloží sa gén do bielej krvinky a zmrazené sa posielajú späť k nám, kde ich následne podáme pacientovi vo forme infúzie,“ vysvetlil primár Oddelenia onkohematológie I. v NOÚ Andrej Vranovský.

Liečba je nádejná aj pre pacientov s difúznym veľkým bunkovým lymfómom, kde sa predpokladá vyliečenie u 30 až 40 % pacientov. Upravené bunky zostávajú v tele pacienta ako „živý liek“ a môžu prežívať roky. Liečba má však svoje riziká, preto pacienti musia dva týždne zostať v nemocnici a ďalšie dva týždne byť v dosahu jednej hodiny od nemocnice. V pláne je vybudovanie ďalších centier na Slovensku, pričom momentálne je jediné v Bratislave.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie