Prelom v liečbe závislostí? Ozempic môže znížiť riziko predávkovania a intoxikácie

Ilustračné foto. Zdroj: Pexels/Markus Winkler, MART PRODUCTION

Ozempic, liek primárne používaný na liečbu cukrovky 2. typu a obezity, môže podľa najnovších výskumov poskytnúť prelomový prístup aj pri liečbe závislostí na opioidoch a alkohole. Nová štúdia, publikovaná v magazíne Addiction, analyzovala zdravotné údaje viac ako 500 000 ľudí s opioidovou závislosťou (OUD) a vyše 800 000 pacientov s alkoholovou závislosťou (AUD). Výsledky ukázali, že tí, ktorí užívali Ozempic alebo iné GLP-1 receptorové agonisty, zaznamenali až 40 % zníženie rizika predávkovania opioidmi a až 50 % zníženie rizika opitia sa v porovnaní s tými, ktorí tieto lieky neužívali​.

Ako píše wellandgood.com, lieky ako Ozempic fungujú na princípe aktivácie GLP-1 receptorov, ktoré hrajú kľúčovú úlohu nielen pri regulácii hladiny cukru v krvi, ale aj v mozgových mechanizmoch odmeny. Fares Qeadan, Ph.D., vedúci autor štúdie z Loyola University Chicago, vysvetľuje, že tieto lieky môžu ovplyvňovať mozgové dráhy spojené s túžbami a odmenami, čo vedie k zníženiu túžby po drogách a alkohole. „GLP-1 receptorové agonisty pôsobia priamo na odmenové mechanizmy v mozgu, čo môže znižovať riziko závažných následkov, ako sú predávkovanie alebo opitosť,“ hovorí Qeadan​.

Potenciál na zlepšenie prístupu k liečbe závislostí

Liečba závislostí na opioidoch a alkohole často čelí značnej stigmatizácii. Pacienti majú obmedzený prístup k tradičným liekom, čo sťažuje ich zotavenie. Podľa Qeadana by mohli GLP-1 lieky ako Ozempic alebo Wegovy ponúknuť alternatívu, ktorá by bola menej stigmatizovaná a mohla by zlepšiť prístup k liečbe pre väčší počet pacientov​. Píše o tom drugs.com.

Táto skupina liekov, ktorá zahŕňa aj semaglutid (látka v Ozempicu), bola pôvodne vyvinutá na reguláciu hladiny cukru u diabetikov, no zistilo sa, že ovplyvňuje aj chuť do jedla a odmenové mechanizmy, čím pomáha znižovať túžbu po látkach spôsobujúcich závislosť​.

Vedci sa teraz zameriavajú na ďalšie výskumy, ktoré by potvrdili tieto sľubné výsledky. Potrebné sú klinické štúdie, ktoré by overili dlhodobé účinky týchto liekov na závislosti a preskúmali možné vedľajšie účinky alebo optimálne dávkovanie. Navyše, štúdie naznačujú, že GLP-1 lieky by mohli byť potenciálne použiteľné aj pri liečbe iných typov závislostí, napríklad na nikotíne či stimulačných látkach​.

Ako liek funguje?

Podľa benzinga.com, GLP-1 lieky pôsobia na hormón, ktorý reguluje hladinu inzulínu a glukózy v tele. Tento mechanizmus je využívaný pri liečbe diabetu 2. typu, no vedci zistili, že GLP-1 receptor hrá tiež úlohu v systéme odmeny mozgu, ktorý je zodpovedný za motiváciu a uspokojenie po užití látok spôsobujúcich závislosť. Semaglutid, látka nachádzajúca sa v Ozempicu, môže znižovať túžbu po alkohole a opioidoch tým, že ovplyvňuje práve tieto mozgové dráhy​.

Štúdia z Case Western Reserve University zistila, že pacienti so závislosťou na alkohole, ktorí užívali semaglutid, mali o 50 až 56 % nižšiu pravdepodobnosť recidívy do alkoholizmu. Dr. Rong Xu, vedúci výskumník štúdie, uviedol, že toto zistenie otvára nové možnosti liečby pre pacientov s alkoholovou závislosťou, kde je dostupných len veľmi málo liekov​.

Výzvy a budúcnosť výskumu

Hoci sú výsledky veľmi sľubné, vedci upozorňujú, že predtým, než sa GLP-1 lieky začnú široko využívať na liečbu závislostí, je potrebné vykonať ešte ďalšie výskumy. Základné otázky, ako optimálne dávkovanie, dlhodobé vedľajšie účinky a presné mechanizmy účinku na mozgové dráhy, stále čakajú na odpovede​.

Výskumy ako ten publikovaný v Addiction sú však krokom vpred v rozširovaní terapeutických možností pre závislých pacientov, ktorí často bojujú so stigmatizáciou a obmedzeným prístupom k efektívnym liečebným postupom. Qeadan tiež zdôrazňuje, že ďalšie výskumy by sa mali zamerať na iné druhy závislostí, napríklad závislosť na stimulantoch alebo nikotíne, aby sa zistilo, či tieto lieky môžu mať širšie využitie​.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie