Prelom v liečbe Alzheimerovej choroby: Kedy dorazí revolučný liek na Slovensko?

Ilustračné foto. Zdroj: TASR/Michal Svítok, Pexels/Anna Shvets
Reklama

Európska agentúra pre lieky (EMA) nedávno schválila nový liek na Alzheimerovu chorobu s názvom Leqembi, ktorý vyvinuli spoločnosti Biogen a Eisai.

Tento liek je určený pre pacientov v počiatočných štádiách ochorenia, ktorí trpia miernou demenciou a majú len ľahké poruchy pamäti a myslenia. Píše o tom primar.sme.sk.

Leqembi obsahuje účinnú látku lecanemab, ktorá v klinických štúdiách spomalila pokles kognitívnych funkcií u pacientov s raným štádiom Alzheimerovej choroby o 27 % v porovnaní s placebom. Lecanemab je špeciálna látka, ktorý pomáha odbúravať nahromadené škodlivé látky v mozgu nazývané amyloidové plaky. Tieto plaky sú spojené s ochoreniami, ako je Alzheimerova choroba.

Napriek pozitívnym výsledkom existujú obavy z vedľajších účinkov, ako je riziko krvácania do mozgu. Preto je dôležité, aby liek predpisovali len odborníci po dôkladnom zvážení prínosov a rizík pre konkrétneho pacienta.

Hoci EMA schválila Leqembi, liek ešte nie je dostupný na slovenskom trhu. Dostupnosť bude závisieť od ďalších regulačných procesov a rokovaní o úhrade liečby. Očakáva sa, že liek by mohol byť dostupný koncom roka 2024 alebo začiatkom roka 2025.

Na Slovensku sa už pripravujú zmeny v diagnostických postupoch, aby sa zabezpečilo rýchle a efektívne identifikovanie pacientov vhodných na túto liečbu. Plánuje sa aj vytvorenie Centra kognitívnych porúch na Prvej neurologickej klinike Lekárskej fakulty Univerzity Komenského.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zdravie