Rozmýšľali ste niekedy nad tým, ako vínna muška nájde hnijúci banán vo vašej kuchyni? Vedci z Nevadskej univerzity v Rene priniesli odpovede. Hoci sa môže zdať, že muchy bezcieľne poletujú, v skutočnosti cielene hľadajú zdroj vône, ako odhalila štúdia v časopise Current Biology. Píše o tom tech.sme.sk.
Vínne mušky (Drosophila melanogaster) patria medzi najviac skúmané organizmy, pretože sú lacnou a dostupnou platformou na výskum biologických procesov. Majú dokonca 75 percent génov spoločných s ľuďmi, čo umožňuje vedcom lepšie porozumieť ľudským chorobám.
Výskumníci zistili, že muchy používajú stratégiu „cast and surge“ na nájdenie potravy vo veternom prostredí. Keď zachytia vôňu, sledujú ju proti vetru, a keď ju stratia, vrhajú sa do strán, aby ju opäť našli.
V bezvetrí mušky vykonávajú padavý krúživý pohyb, aby našli zdroj pachu. Vedci tento správanie po prvýkrát zdokumentovali, čo potvrdilo dlhoročnú ľudskú intuíciu.
Na uskutočnenie štúdie vedci použili geneticky modifikované muchy s neurónmi aktivovanými svetlom, čo im umožnilo vyvolať čuchové vnímanie pomocou červených svetelných zábleskov. Výskum prebiehal v špeciálne postavenom aerodynamickom tuneli.
Pochopenie toho, ako vínne mušky sledujú pachy, môže pomôcť vedcom lepšie porozumieť škodlivým škodcom, ako sú komáre, a vyvinúť nové sledovacie zariadenia na vyhľadávanie zdroja chemických únikov. Tento výskum ukazuje, že aj malé mozgy vínnych mušiek dokážu veľké veci.