Prekvapivé zistenia o NEFAJČIAROCH: Rakovinu pľúc môže spôsobiť aj TENTO tichý zabijak

Reklama
Ilustračné foto. Zdroj: Freepik

Extrémne delenie buniek je príčinou vzniku rakoviny v priebehu času. Výskumníci zistili, že u pacientov s diagnózou rakoviny pľúc v štvrtom štádiu je oveľa pravdepodobnejšie, že budú mať mutácie EGFR v porovnaní s pacientmi bez tohto ochorenia.

Zistili však aj to, že ženy mali s väčšou pravdepodobnosťou mutácie EGFR, ak boli vystavené najmenej tri roky znečisťujúcim časticiam menším ako 2,5 mikrometra, tiež známym ako PM2,5.

To platilo bez ohľadu na to, či žena fajčila alebo nie. To sa týkalo aj pacientov, ktorí boli päť rokov pred diagnózou vystavení znečisteniu. Prekvapivo tieto asociácie neboli evidentné u mužov, ktorí nikdy nefajčili.

PM2,5 sú častice sadzí vo vzduchu neviditeľné pre ľudské oko, ktoré sa môžu dostať do krvi a preniknúť hlboko do pľúc. Môžu byť emitované motormi vozidiel, spaľovaním dreva a fajčením.

Hoci sú tieto častice malé, predpokladá sa, že spôsobujú zápal v pľúcach, ktorý môže prebudiť normálne neaktívne bunky, čo vedie ku genetickým mutáciám spôsobujúcim rakovinu.

Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny (IARC) v roku 2013 kategorizovala znečistenie vonkajšieho ovzdušia a jeho kľúčovú zložku, tuhé častice PM 2,5, ako karcinogény skupiny 1, čo naznačuje, že spôsobujú rakovinu pľúc.

Hoci je fajčenie hlavnou príčinou rakoviny pľúc, výskumníci a odborníci na verejné zdravie nedokázali identifikovať asociáciu, ktorá by vysvetľovala, prečo je toto ochorenie diagnostikované u jedincov, ktorí nefajčia alebo nikdy nefajčili.

Na Slovensku sa podľa údajov NCZI najviac vyskytujú prípady rakoviny kože, kolorekta a prsníka. „Zatiaľ čo celosvetovo medzi deťmi dlhodobo dominujú prípady rakoviny mozgu a leukémie, v dospelej populácii je to rakovina kože, kolorekta (hrubého čreva, konečníka a rektosigmoidového spojenia), prsníka, prostaty a pľúc. Počet nových prípadov má aj na Slovensku stúpajúci trend, s miernymi výkyvmi ovplyvnenými pandémiou,“ píše sa v správe NCZI, o ktorej informovali Aktuality.

Symptómy rakoviny pľúc zahŕňajú pretrvávajúci kašeľ, infekcie hrudníka a bolesti na hrudníku alebo ramene. Asi 70 percent prípadov je spôsobených fajčením, zatiaľ čo ďalšie rizikové faktory môžu zahŕňať vystavenie plynnému radónu, určitým chemikáliám a rodinnú anamnézu rakoviny pľúc.

Aj keď je rakovina pľúc u mladých ľudí mladších ako 40 rokov zriedkavá, autori štúdie však tvrdia, že na posúdenie znečistenia ovzdušia ako rizika rakoviny pľúc je potrebný ďalší výskum.

„Tieto zistenia naznačujú potenciálny vplyv nedávnej expozície PM2,5 na rakovinu pľúc u ľudí, ktorí nikdy nefajčili, najmä medzi ženami,“ napísali autori štúdie.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie