fbpx

Prekliaty piatok trinásteho: Povera alebo skutočnosť? Historici majú o jeho pôvode rozdielne názory

Ilustračné foto. Zdroj: Unsplash, britannica.com/SCALA/Art Resource, New York

Nešťastie v piatok trinásteho? Skutočnosť alebo povera, ktorá sa ťahá naprieč storočiami? Historici si lámu hlavu nad pôvodom, pričom je ťažké zistiť jeho vznik.

Piatok 13.-ho. Pri počutí tohto dňa mnohých strasie a v mozgu sa im aktivuje strach, ako pri poverách o čiernych mačkách, ktoré vám skrížia cestu. Za nešťastie sa považuje aj rozbitie zrkadla. Tieto predstavy sú hlboko zakorenené, aj keď sa pomerne ťažko vysvetľujú dôvody vzniku povier.

Existuje dokonca názov, ktorý opisuje iracionálnu hrôzu z tohto dňa: paraskevidekatriafóbia – špecializovaná forma triskaidekafóbie, kedy ide o strach z čísla 13.

Základy povery

Aj keď sa piatok 13. môže zdať ako zriedkavý jav, náš gregoriánsky kalendár hovorí, že 13. v ktoromkoľvek mesiaci je o niečo pravdepodobnejšie, že pripadne na piatok ako ktorýkoľvek iný deň v týždni.

Nie je to však univerzálna povera: V Grécku a španielsky hovoriacich krajinách sa za deň nešťastia považuje utorok 13., zatiaľ čo v Taliansku sa so strachom stretáva piatok 17. dňa, píše CNN. Tento mesiac je však v kalendári len jeden: piatok 13. septembra.

Rovnako ako mnohé povery, ktoré sa vyvinuli v priebehu času a naprieč kultúrami, je ťažké určiť presný pôvod piatku 13. Vieme však, že piatok aj číslo 13 boli v určitých kultúrach v histórii považované za nešťastné. Charles Panati vo svojej knihe „Extraordinary Origins of Everyday Things“ sleduje koncept prekliatí až do nórskej mytológie, keď Loki, boh nešťastia, zrútil banket vo Valhalle, čím sa počet prítomných bohov zvýšil na 13.

Slepý Boh Hodr, ktorý bol oklamaný Lokim, aby zastrelil svojho brata Baldera, Boha svetla, radosti a dobra, šípom s hrotom z imela, čím ho okamžite zabil.

Panati vysvetľuje, že zo Škandinávie sa povera rozšírila po celej Európe na juh a na začiatku kresťanskej éry sa udomácnila pozdĺž Stredozemného mora. Práve tu bola znepokojivá sila číslic upevnená v príbehu Poslednej večere, na ktorej sa na Zelený štvrtok zúčastnil Ježiš Kristus a jeho učeníci. Trinásty a najneslávnejší hosť, ktorý prišiel, Judáš Iškariotský, bol učeníkom, ktorý zradil Ježiša, čo viedlo k jeho ukrižovaniu na Veľký piatok.

V biblickej tradícii sa pojem nešťastných piatkov rozprestiera ešte ďalej ako ukrižovanie: O piatku sa hovorí, že je dňom, keď Adam a Eva zjedli zakázané ovocie zo Stromu poznania; deň, keď Kain zavraždil svojho brata Ábela; deň, keď bol zvrhnutý Šalamúnov chrám; a deň, keď Noemova archa vyplávala pri veľkej potope.

Až v 19. storočí sa však piatok 13. stal synonymom nešťastia: Ako vysvetľuje Steve Roud v knihe „The Penguin Guide to the Superstitions of Britain and Ireland“, kombinácia piatku a čísla 13 je viktoriánsky vynález. V roku 1907 publikácia populárneho románu Thomasa W. Lawsona „Piatok, trinásty“ zaujala predstavivosť príbehom o bezohľadnom maklérovi, ktorý využil povery okolo tohto dátumu na úmyselné zrútenie akciového trhu.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie