Kurkumín
Kurkumín je látka, ktorá sa nachádza v kurkume, o ktorej sa hovorí ako o najzdravšom korení na svete. Toto korenie žltej až oranžovej farby je mierne korenistej chuti, má typickú vôňu a dostalo sa k nám z Indie, kde ho hojne používajú na dochucovanie jedla. Látka kurkumín, ktorá je obsiahnutá v korení, je silne protizápalová a antioxidačná. Okrem zápalov potláča aj voľné radikály a chráni naše srdce. Tieto benefity môžete využiť priamo pri využívaní korenia do jedla a nápojov alebo v podobe mnohých výživových doplnkov.
Vitamín D
O vitamíne D sa začalo najviac hovoriť hlavne počas pandémie Covidu, pretože sa začalo špekulovať o jeho ochranných vlastnostiach, ako aj v súvislosti so zvýšenou obranyschopnosťou organizmu voči vírusovým ochoreniam. Následnými výskumami bolo dokázané, že vitamín D je účinný nielen pri budovaní imunity, ale dokonca spomaľuje starnutie na bunkovej úrovni, bojuje proti zápalom a chráni aj proti rakovinovému bujneniu. Teraz s prichádzajúcou zimou je určite dobré zaradiť vitamín D v podobe doplnku do svojej dennej rutiny.
Serapeptáza
Serapeptáza je enzým, ktorý bol tiež objavený náhodne. V Japonsku v 60. rokoch minulého storočia ho objavili pri skúmaní vnútorností priadky morušovej. Áno, počujete správne. Serapeptáza je bielkovinový štiepiaci enzým, ktorý produkuje baktéria rodu Serratia žijúca vo vnútornostiach priadky morušovej.
Tento enzým je silne protizápalový, dokáže zmierniť dokonca aj chronické zápalové a autoimunitné ochorenia. Užíva sa vo vyšších dávkach po dobu niekoľko mesiacov, pričom by mala nasledovať pauza. Lekári odporúčajú užívať serapeptázu raz do roka ako kúru, napríklad 3 mesiace, alebo aj po operáciách či úrazoch.
Reishi
Reishi sa nazýva aj kráľovná všetkých húb, a to najmä vďaka svojim liečivým vlastnostiam. Po slovensky leskokôrovka lesklá je drevokazná huba, ktorá pomáha čistiť les a vracia živiny späť do pôdy. O jej liečivých účinkoch nájdeme v čínskych textoch zmienky staré viac ako 2 000 rokov. Jej bioaktívne zloženie obsahuje viac ako 200 polysacharidov, aminokyseliny a rôzne iné prospešné látky nazývané betaglukány. Tieto látky vo veľkom chránia imunitu, znižujú hladinu „zlého“ cholesterolu, znižujú hladinu cukru, očisťujú telo od toxínov a zmierňujú zápaly. Reishi je vhodná pre každého aj na dlhodobejšie užívanie.
Glukozamín a chondroitín
S týmito dvoma látkami sa stretnete najmä pri prípravkoch určených na kĺbovú výživu a často bývajú obohatené aj o vitamín C a o jeden alebo viac typov kolagénu. Sú to telu vlastné látky, ktoré po 25. roku života postupne ubúdajú. Glukozamín aj chondroitín pôsobia regeneračne na kĺby a chrupavky, ale aj svalstvo. Zabraňujú zápalu v pohybovej sústave alebo pomáhajú odstraňovať už vzniknutý zápal. Tieto doplnky výživy sú určené najmä pre starších ľudí, športovcov či ľudí trpiacich zápalovými ochoreniami pohybovej sústavy.
Resveratrol
„Hype“ okolo tohto antioxidantu sa začal minulý rok hlavne na sociálnych sieťach, pretože podľa posledných výskumov pomáha táto látka k dlhovekosti a životu bez zápalových procesov v organizme. Resveratrol sa nachádza v šupkách a jadierkach červeného hrozna, preto aj odtiaľ vznikol ošiaľ, že pohár červeného vína je prospešný pre zdravie. Názory lekárov sa rozchádzajú v tom, či skutočne áno, odrádza ich prítomný alkohol, no mnohí ľudia na pohárik červeného nedajú dopustiť. Okrem hrozna sa resveratrol nachádza aj v arašidoch, čučoriedkach, horkej čokoláde a v niektorých rastlinách v menšom množstve. Okrem protizápalového účinku má aj skvelé vlastnosti pre zachovanie kardiovaskulárneho zdravia.
Natokináza
Natokináza je podobne ako serapeptáza enzým štiepaný a izolovaný z tradičnej japonskej pochutiny – fermentovanej sóje Natto. Okrem vysokooxidačných a protizápalových schopností sa natokináza špecializuje na kompletné vyčistenie cievneho systému od zhlukov krvi či lipidov. Je skutočne vhodná pre každého, komu záleží na zdraví mozgu, cievnej a kardiovaskulárnej sústavy. Tento systémový enzým je taktiež vhodné užívať ako preventívnu kúru raz do roka, alebo ako podporu pri už vzniknutých zdravotných problémoch, samozrejme po dohode s lekárom.