Posledné roky sú ľudia po celom svete, ale aj na Slovensku pobláznení zdravým životným štýlom, detoxom, rôznymi kúrami, vitamínmi a výživovými doplnkami. Na jednej strane je super, že sa staráme o svoje telo a zdravie, no na druhej strane je ťažké sa vyznať v spleti rôznych informácií, ktoré sú pravdivé a ktoré už menej.
Mnoho ľudí má tendencie veriť rôznym internetovým šarlatánom, influencerom, ktorí niekedy propagujú za peniaze aj úplné nezmysly, či naletieť falošným doktorom.
Aj vo svete zdravej výživy sa menia trendy, veľa odkukávame aj od celebrít a zo zahraničia. Kým v posledných rokoch bol témou číslo jedna detox, dnes sú to zápaly. Aj renomovaní lekári zo sveta vďaka rôznym výskumom dnes už dávajú do súvislosti chronický zápal v tele a závažné ochorenia. V tomto článku sa spolu pozrieme na to, čo môže chronický zápal spôsobiť, čo ho vyvoláva a ktoré doplnky výživy môžu pomôcť.
Chronický zápal stojí za takmer všetkými civilizačnými ochoreniami
Čo vlastne znamená mať v tele chronický zápal? Akútny zápal je prirodzenou reakciou imunitného systému, ktorá nás chráni napríklad pri chorobách a poraneniach. Zápalové markery sa dajú jednoducho zistiť z krvi, a to s testom zvaným CRP. Akútny zápal napríklad pri poraneniach sa prejavuje napríklad horúčkou, malátnosťou, nechuťou do jedla alebo pocitom, že priamo poranené miesto je teplé na dotyk.
Chronický zápal prebieha oveľa nebadanejšie a často ho môžete zistiť len pri spomínanom odbere krvi. C – reaktívny proteín je skratka pre takzvaný reaktant akútnej fázy zápalu. Ak sú hodnoty CPR v krvi veľmi vysoké, ide takmer vždy o akútny zápal. Naopak, pri miernych no dlhodobých hodnotách je podozrenie na chronický zápal. Hodnoty CPR u zdravého človeka sú do 5mg/l, zatiaľ čo hodnoty od 6 do 30mg/l predstavujú mierne zvýšenie (môže ísť aj o vírusovú infekciu), hodnoty nad 30mg/l sú vysoké a vyskytujú sa pri akútnej bakteriálnej infekcii a číslo nad 200mg/l signalizuje veľmi vážnu, život ohrozujúcu infekciu.
Máte aj vy v tele chronický zápal?
To, že máte chronický zápal v tele, môžete zistiť tak, že si dáte skontrolovať hodnotu CPR v tele a odber krvi a zopakujete to po 3 mesiacoch. Ak sú hodnoty stále zvýšené, ide o chronický zápal. Tiež môžete pozorovať mierne zvýšenú telesnú teplotu počas dlhšieho obdobia. Normálna telesná teplota sa pohybuje okolo 36 až 36,9 stupňa Celzia, pričom za tú zvýšenú už môžeme považovať aj 37,1 stupňa Celzia.
Okrem toho, aj zvýšená únava, zápal pokožky (pozor, nie priamo akné, ale iné zápalové ochorenia ako napríklad rosacea), znížená imunita, nehojace sa rany, herpesy, tráviace ťažkosti či narušený metabolizmus môžu naznačovať, že telo bojuje so zápalom.
Kardiovaskulárne ochorenia, ale aj Alzheimer
Vďaka vedeckým výskumom dnes už vieme, že chronický zápal stojí za takými ochoreniami ako artritída a iné reumatické zápalové ochorenia, no vyvoláva aj zápal v artériách a tak má na svedomí aj rôzne kardiovaskulárne ochorenia. Chronický zápal veľmi zle vplýva na diabetes (výskumy naznačujú, že priamo rafinovaný cukor a výrobky z neho sú zodpovedné za zápaly v tele), zhoršuje priebeh a trvanie alergií, zvyšuje riziko prepuknutia Alzheimerovej choroby v starobe, spôsobuje črevné ťažkosti a stojí aj za Crohnovou chorobou.
Výskumy naznačujú aj ďalšie spojitosti, napríklad s niektorými druhmi rakoviny či dokonca depresií, no na ďalšie výskumy a hlavne výsledky si určite ešte počkáme. Čo však vieme je, že chronického zápalu v tele by sme sa mali zbaviť čo najskôr.
Lekári v boji proti chronickému zápalu odporúčajú neprekvapivo dostatok spánku, pohyb na čerstvom vzduchu, zdravú životosprávu a diétu s minimálnym obsahom červeného mäsa, spracovaných potravín a rafinovaného cukru. Tiež by ste sa mali vzdať alkoholu a fajčenia.
Pomôcť môžu aj niektoré výživové doplnky
(Článok pokračuje na ďalšej strane)