fbpx

Predošlá vláda nemala oprávnenie na darovanie stíhačiek Ukrajine, tvrdí rezort obrany

Reklama
Jaroslav Naď. Zdroj: TASR/Roman Hanc, Ministerstvo obrany SR

Ministerstvo obrany SR sa chystá urobiť právne kroky pre darovanie stíhačiek MiG-29 Ukrajine. Tvrdí, že dočasne poverená vláda Eduarda Hegera nemala žiadne kompetencie sa ich zbaviť. Informuje rtvs.sk.

Dočasne poverená vláda Eduarda Hegera ešte v marci roku 2023 rozhodla, že Ukrajine poskytne 13 stíhačiek MiG-29 a časť systému protivzdušnej obrany Kub. Viacerí politici i právnici tvrdili, že dočasne poverený kabinet nemal oprávnenie darovať migy, keďže to považovali za zásadnú otázku zahraničnej politiky.

Dočasne poverený kabinet techniku podľa ministerstva daroval bez existujúcej právnej analýzy. Informuje o tom komunikačný odbor MO SR. Exminister obrany Jaroslav Naď má však iný názor a darovanie migov považuje naďalej za právne čisté.

„Po nástupe na ministerstvo som dal urobiť audit v odborných zložkách. Snažil som sa zistiť a dopátrať sa k informáciám, či niekto na takejto právnej analýze pracoval a či vôbec existuje. Nič také sa nenašlo,“ povedal štátny tajomník MO SR Igor Melicher.

Ten je názoru, že dočasne poverená vláda odovzdaním stíhačiek urobila zásadné rozhodnutie v zahraničnej politike, čím porušila Ústavu SR.

Melicher reaguje aj na právnu analýzu, ktorú zverejnil exminister Jaroslav Naď na sociálnej sieti v máji 2023. Tá mala slúžiť ako jedno zo stanovísk, o ktoré sa opieral pri darovaní techniky pre Ukrajinu.

„Vysvitlo, že exminister klamal, keď sa opieral o právnu analýzu pri darovaní stíhačiek MiG-29 pre Ukrajinu,“ komentoval Melicher.

Stíhačky by daroval znova

Jaroslav Naď trvá na tom, že právna analýza k darovaniu migov bola spravená nielen na ministerstve obrany, ale zaoberal sa ňou aj vtedajší minister spravodlivosti Viliam Karas.

S ich názormi sa podľa Naďa stotožnilo aj ministerstvo zahraničných vecí. Riešili to aj právne oddelenia kancelárie prezidenta a úradu vlády. Na základe toho urobila vláda rozhodnutie. „Právne to bolo absolútne čisté,“ podotkol.

Naď povedal, že rozhodnutie darovať stíhačky Ukrajine by urobil spolu s vládou znova. Tvrdí, že zachraňujú životy a Slovensku majú byť preplatené z Európskeho mierového nástroja. K avizovaným právnym krokom povedal, že jedno trestné oznámenie v tejto veci už raz polícia odmietla.

Právnu analýzu žiadal od rezortu aj verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský. V utorkovom (11. 6.) stanovisku informoval, že ministerstvu sa ju nepodarilo nájsť.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie