fbpx

Pred podvodnými e-shopmi varujú odborníci aj štát. Poznáme návod, ako sa im vyhneš

Ilustračná fotografia (Zdroj: ISTOCK/fizkes, FREEPIK)

Podvodné e-shopy sú v uplynulých dňoch mimoriadne rozšírené. U Slovákov sú čoraz populárnejšie online obchody, či už ide o  influencermi obľúbený čínsky obchod alebo populárne online trhovisko. Avšak, podvodníci používajú šikovné triky, aby svoje obete obrali o peniaze, preto je ťažké ich odhaliť na prvý pohľad. Podvodom na internete sa dá vyhnúť, stačí dodržať niekoľko pravidiel. Píše o tom portál startitup.sk.

Online trhoviská v poslednej dobe zaplavili sociálne siete a internet masívnou marketingovou kampaňou, ktorá si rýchlo získala srdcia aj mnohých Slovákov.

Čínske online trhovisko si podmanilo slovenský internet svojou atraktivitou, ktorej mnohí nedokážu odolať. Ponúka dekorácie, bytové doplnky a oblečenie. Na tomto virtuálnom trhovisku sa dá nájsť všetko, a to za neuveriteľne nízke ceny.

Online trhoviská a e-shopy sa tešia veľkému počtu zákazníkov, ktorí na nich denne nakupujú. Napriek tomu sa však zákazníci môžu v mnohých prípadoch stať obeťami podvodu.

„Kybernetické útoky na Slovensku môžeme rozdeliť na dve kategórie: prvá je zameraná na firmy a spoločnosti a druhá na koncových používateľov, teda klientov tých firiem,“ hovorí Jozef Úroda, ICT & Security risk manažér Tatra banky.

Prvý krok, ak sa staneš obetou podvodu

Ak sa podvodníkovi od obete podarí vylákať peniaze, prvým pravidlom je okamžite kontaktovať banku.

S čínskymi e-shopmi sa roztrhlo vrece

Čínske online trhovisko využíva vo svete zhruba 100 miliónov ľudí. V susednom Česku si naň posvietil Národný úrad pre kybernetickú a informačnú bezpečnosť, rovnako ako predtým aj na iné čínske aplikácie TikTok alebo WeChat.

Úrad v nich vidí riziko v možnosti úniku citlivých používateľských informácií. Hoci úrad zatiaľ nevydal žiadne upozornenie, aplikáciu online trhoviska neodporúča sťahovať do mobilného telefónu, pretože už len samotné stiahnutie môže predstavovať bezpečnostné riziko.

Okrem bezpečnostných rizík, niektoré čínske online platformy porušujú aj slovenské zákony, a to tým, že nedodávajú návod v slovenskom jazyku. Zákazník tak potom veľakrát nevie, čo je za nízkou cenou tovaru.

Spotrebiteľské organizácie z európskej siete BEUC vrátane slovenskej Spoločnosti ochrany spotrebiteľov podali na najznámejšiu čínsku internetovú platformu sťažnosti.

Podľa nich nechráni spotrebiteľov a používa manipulatívne praktiky, ktoré sú podľa nedávno prijatých právnych predpisov Európskej únie nezákonné.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie