fbpx

Pred dovolenkou nemysli len na batožinu. ÚVZ vydal odporúčania, čomu sa pri stravovaní vyhýbať

Ilustračné foto. Zdroj: Unsplash

Pri ceste na dovolenku by sme mali myslieť nielen nad oblečením a doplnkami, ktoré nevyhnutne potrebujeme, ale tiež, na čom si pochutnáme, aby sme zbytočne netrpeli zažívacími ťažkosťami.

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR odporúča piť na dovolenke len nápoje v originálnom balení a vyhýbať sa surovému mäsu, rybám či morským plodom. Jedlo radí jesť len dôkladne tepelne spracované. Odborníci to uviedli v rámci odporúčaní pre dovolenkárov, ktoré úrad zverejnil na svojom webe.

Balenú vodu by mali ľudia používať aj pri príprave čaju či kávy, prípadne používať len prevarenú pitnú vodu. Úrad tiež upozorňuje na používanie ľadových kociek v zahraničných destináciách. „Môžu byť vyrobené z kontaminovanej vody,“ podotkol.

Radí tiež vyhýbať sa majonézam, vajíčkam, studeným misám a neumytému ovociu či zelenine. Odporúča jesť len ovocie a zeleninu, ktorá sa dá ošúpať a je dôkladne umytá balenou resp. pitnou vodou. Mlieko a mliečne výrobky by mali dovolenkári jesť len pasterizované, čiže riadne tepelne upravené. „Inak hrozí aj riziko nákazy kliešťovou encefalitídou,“ upozornil ÚVZ.

Na cestách je tiež podľa odborníkov potrebné zvážiť, či je v danej destinácii bezpečné konzumovať zmrzlinu. „Pozrite si, či je zmrzlina hladká, bez kryštálikov ľadu alebo hrudiek nerozmixovaných surovín, či vonia po použitých surovinách. Všimnite si, či sú prostredie predajne, pracovné plochy a náčinie čisté, či sú nádoby aj kornútky na zmrzlinu chránené pred znečistením, či personál používa jednorazové rukavice, prípadne, či má kornútok okolo seba obal, ktorý bráni jeho kontaminácii,“ odporúča úrad. Dodal, že náradie na porciovanie zmrzliny nesmie byť skladované v nádobe so stojacou vodou.

Odborníci tiež apelujú na časté a dôkladné umývanie rúk mydlom a vodou, prípadne použitie čistiacich výrobkov na báze alkoholu. Rovnako v prípade umývania zubov odporúča využívať balenú vodu.

ÚVZ na sociálnej sieti pridal odporúčania, ako sa stravovať počas letných horúčav. Tie momentálne sužujú viacero obľúbených destinácií a pokiaľ ťa láka vyskúšať miestnu kuchyňu, vždy sa presvedč, kde sa budeš stravovať. Hoci pri vysokých teplotách pociťujeme nechutenstvo do jedla, úplné obmedzenie stravy je zdraviu nebezpečné, najmä pre seniorov a diabetikov.

Podľa slov doktora Mareka Slávika, vedúceho Odboru hygieny výživy bezpečnosti potravín a kozmetických výrobkov ÚVZ SR, by sme v prvom rade mali vynechať veľké porcie a mastné, ťažké jedlá a nahradiť ich ľahko stráviteľnými potravinami.

Zdroj: FB/Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie