Až po 8350 dňoch, teda po 23 rokoch čakania na koniec okupácie sa obyvatelia Československa dočkali odchodu sovietskych vojsk. Na území krajiny boli „dočasne“ rozmiestnené od tragickej noci z 20. na 21. augusta 1968, keď armády piatich štátov Varšavskej zmluvy (Bulharska, Maďarska, Nemeckej demokratickej republiky, Poľska a Sovietskeho zväzu) prekročili hranice s cieľom zastaviť proces demokratizácie spoločnosti.
Pobyt sovietskych vojsk legalizovala Zmluva medzi vládou Československej socialistickej republiky (ČSSR) a vládou Zväzu sovietskych socialistických republík (ZSSR) o podmienkach dočasného pobytu sovietskych vojsk na území ČSSR. Od jej podpísania uplynie v pondelok 16. októbra 55 rokov.
Podpísaniu zmluvy bezprostredne predchádzali rokovania v Moskve, ktoré sa konali v dňoch 23. – 26. augusta a 3. – 4. októbra 1968. K samotnému podpisu dokumentu došlo 16. októbra 1968 v Prahe a sú na ňom podpisy predsedu vlády ČSSR Oldřicha Černíka a predsedu Rady ministrov ZSSR Alexeja Kosygina.
O dva dni neskôr, 18. októbra, schválilo zmluvu narýchlo zvolané Národné zhromaždenie. V parlamente podporilo dokument 228 poslancov, desať sa ich zdržalo a štyria hlasovali proti: František Kriegel, František Vodsloň, Gertruda Sekaninová-Čakrtová a Božena Fuková.
Hneď v prvom článku z celkove 15-tich sa konštatovalo, že „časť sovietskych vojsk zostáva dočasne na československom území s cieľom zaistiť bezpečnosť krajín socialistického spoločenstva pred silnejúcimi revanšistickými snahami západonemeckých militaristických síl“.
V čase od 18. októbra do 4. novembra 1968 opustili Československo armády Bulharska, Maďarska, NDR a Poľska. Početné zastúpenie sovietskych vojakov však v krajine zostalo.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)