Svoje učenie neodvolal ani na sneme ríšskych kniežat vo Wormse v roku 1521. Napriek zákazom sa jeho učenie šírilo po Európe a v roku 1523 začal opäť prednášať na univerzite vo Wittenbergu.
Odmietol úrad sväteného kňazstva, výsady kláštorného života a odložil rehoľnícky odev. V roku 1525 sa ako 42-ročný aj oženil s cisterciánskou rádovou sestrou Katharinou von Boraovou. Mali spolu šesť detí, z ktorých len štyri prežili svojho otca.
Svoje učenie spolu so svojimi spolupracovníkmi spísal aj do vyznania, ktoré 25. júna 1530 prečítali cisárovi Karolovi V. na sneme v Augsburgu. Augsburské vyznanie je kresťanské vieroučné vyznanie založené na jeho teológii. Patrí ku kľúčovým textom reformácie a luteránskej teológie.
Reformačné myšlienky sa prostredníctvom kupcov a študentov rýchlo šírili aj na území dnešného Slovenska. Trvalo však takmer 100 rokov, kým aj na Slovensku vznikla evanjelická cirkev. Proces jej vzniku urýchlila Žilinská synoda z roku 1610, na ktorej sa skonštituovala a vytvorila samostatná cirkevná organizácia evanjelickej cirkvi augsburského vyznania.
Luther bol nielen teológ, kazateľ či cirkevný reformátor, ale aj významný prekladateľ Biblie do nemčiny. Pre svoj nemecký preklad Nového zákona z roku 1522 patrí aj medzi zakladateľov nemeckého spisovného jazyka. Neskôr preložil aj Starý zákon (1534) a položil aj základy evanjelickej cirkevnej hudby. Je autorom evanjelickej hymny Hrad prepevný.
Martin Luther, zakladateľ protestantizmu, zomrel 18. februára 1546 vo veku 62 rokov.
Vo februári 2007 predstavili v nemeckej Jene rukopis potvrdzujúci pribitie Lutherových téz vo Wittenbergu. Objav starého rukopisu pochádzajúceho z pozostalosti Lutherovho asistenta Georga Rörera počin potvrdzuje a zmieňuje sa aj o dátume protestnej akcie – 31. októbri 1517.