fbpx

Pred 45 rokmi dopadla na Zem prvá americká orbitálna kozmická stanica Skylab

Sojuz 14 odštartoval pred 50 rokmi OTD v roku 1974. Let Saljut 3 EO-1 15+d bol prvou úspešnou end-to-end misiou Saljut. Po 3 rokoch neúspechov, tragédií a sklamaní a po americkom rekordnom Skylabe to bol v sovietskej kozmonautike veľmi potrebný úspech. Zdroj: X/Astro Info Service

Vysoké pracovné tempo údajne spôsobilo, že astronauti na palube vypli rádio a voľno si skrátka urobili. Ide však skutočne iba o legendu, ktorú 30. augusta 1976, takmer dva roky po údajnom štrajku, do sveta vypustil novinár Henry S. F. Cooper v článku vydanom časopisom The New Yorker.

Neskôr ju zopakoval aj vo svojej knihe „A House in Space“ vydanej v tom istom roku, ani v jednom prípade však neuviedol zdroj svojich tvrdení. Neskoršou analýzou záznamov sa zistilo, že „štrajk“ vznikol z nepochopenia zmienky o bežnom oddychovom dni a výpadok spojenia zrejme spôsobila pracovná vyťaženosť astronautov.

Misia Starlab 4 bola poslednou misiou na palube vesmírnej stanice, hoci pôvodne bola plánovaná aj misia Starlab 5. Tá sa však neuskutočnila pre prieťahy vo vývoji raketoplánu a postupnú stratu výšky vesmírnej stanice. Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) sa síce stanicu pokúsil dostať vyššie, no neúspešne.

Vesmírna stanica Skylab vstúpila do atmosféry 11. júla 1979. Médiá po celom svete venovali udalosti veľkú pozornosť, rozšírila sa však aj vlna paniky. Dôvodom bolo riziko, že by Skylab mohol dopadnúť do obývaných oblastí. Situáciu sa pokúsili využiť podnikavci, predávali prilby na ochranu pred padajúcimi kusmi vesmírnej stanice.

NASA sa šancu zranenia obyvateľstva snažila odvrátiť tak, že vesmírnu stanicu sa pokúsila nasmerovať do južnej časti Tichého oceánu. Svoj cieľ čiastočne dosiahla, chyba vo výpočtoch však spôsobila, že trosky stanice dopadli do vody neďaleko Austrálie, niektoré dokonca zasiahli pevninu. Austrálske úrady preto vyrubili NASA pokutu vo výške 400 austrálskych dolárov za znečisťovanie verejného priestranstva. Zranený nebol nikto.

Spojené štáty sa už k projektu samostatnej vesmírnej stanice nevrátili, ale pripojili sa k medzinárodným projektom – pôvodne sovietskej vesmírnej stanici MIR a neskôr Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS).

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie