Absolvoval prvý medzimestský let na území Slovenska. Pred 140 rokmi sa narodil priekopník letectva Andrej Kvas

Reklama
Zdroj: Archív/Laszloa Winklera, FACEBOOK/Encyklopédia spravodlivých

Na jar 1910 uzrelo svetlo sveta ich prvé lietadlo Zsélyi I. Nasledovalo prestavané lietadlo označené Zsélyi II, s ktorým však Aladár havaroval a ťažko sa zranil. Havarované lietadlo Kvas od neho odkúpil. Vytvoril úplne novú konštrukciu, ktorú nazval Kvasz I. Lietadlo bolo vybavené novým motorom Anzani, ktorý mu doviezol brat z Paríža. Lietadlo bolo úspešné a stalo sa prvým z celkovo piatich, ktoré skonštruoval. Ako pilot začal vystupovať na vtedy populárnych exhibíciách. Lietal vždy naboso, pretože chcel svoje lietadlá maximálne odťažiť. V septembri 1911 mu tisíce ľudí tlieskali v jeho rodnej Békešskej Čabe. Vďaka Kvaszovi sa prvé letecké exhibície zorganizovali aj na území súčasného Slovenska.

Vystupoval v Košiciach, Levoči, Spišskej Novej Vsi, Hlohovci, Leviciach, Nitre, Trnave, Trenčíne, Topoľčanoch, Kežmarku či Prešove. V dňoch 25. a 26. júla 1914 sa zúčastnil na dovtedy najväčšom leteckom dni na Slovensku, Aviatickom mítingu v Piešťanoch. Niektoré historické pramene uvádzajú, že za jeho výkony mu vraj písomne blahoželali aj priekopníci letectva – Američania bratia Wrightovci, ako aj jeho vzor Blériot.

Po vypuknutí 1. svetovej vojny narukoval k rakúsko-uhorskej armáde a patril medzi jej prvých pilotov. Niektoré z jeho postavených lietadiel boli používané na letecký prieskum. Kvas lietal ako prieskumný pilot v rámci Fliegerkompanie 3 na ruskom fronte až do decembra 1914, kedy bol kvôli poruche jeho stroja Aviatik B. I nútený pristáť za ruskými líniami. Spolu s Oswaldom won Nachodskym padol do zajatia. Po skončení vojny sa v roku 1919 stal veliteľom letiska Maďarskej republiky v Aszóde.

Po 2. svetovej vojne mu bola Medzinárodnou leteckou federáciou udelená cena za priekopníctvo v letectve. Ako čestný hosť sa zúčastnil Majstrovstiev Slovenska v leteckej akrobacii v Trenčíne v roku 1964. Zomrel v Budapešti 27. januára 1974 vo veku 90 rokov.

Kvas počas života vydal knižku Základné princípy techniky lietadiel. Maďari si jeho pamiatku uctili pomenovaním ulice v Budapešti. V roku 1996 vydala Slovenská pošta známku znázorňujúcu lietadlo typu Kvasz VI. Mestská časť Košice-Západ mu zas v roku 2013 odhalila pamätnú tabuľu. Stalo sa tak pri príležitosti 100. výročia ukážky letu nad bývalým vojenským cvičiskom.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie