Keby bolo zatopených len päť komôr, Titanic by údajne prežil. Nastal veľký zmätok. Vystrašení cestujúci boli evakuovaní na záchranné člny, s ktorými bolo ale zle manipulované – mnoho z nich vyplávalo bez toho, aby boli úplne naplnené, a niektoré sa zase rozbili už pri nakladaní.
Prednosť mali pochopiteľne ženy a deti. Všetci dostali záchranné vesty. Vzhľadom na chladné počasie a ľadovú vodu Atlantiku mohli cestujúci prežiť maximálne 10–20 minút.
Po potopení lode sa dvaja z dvadsiatich člnov vrátili na miesto nešťastia a hľadali preživších – vyzdvihnutých bolo len okolo desiatich ľudí. Niektorí z nich boli odmietaní v obave, že by mohlo dôjsť k preplneniu člna a jeho následnému prevráteniu. Na Titaniku zahynulo vyše 1500 osôb. Hlavným dôvodom bolo podchladenie v ľadovej vode. Medzi obeťami boli aj kapitán lode, vrchný dôstojník a prvý a šiesty dôstojník. Zomrela aj väčšina z 57 milionárov cestujúcich v prvej triede. Hoci nejde o najväčšiu lodnú katastrofu v dejinách, určite ide o najslávnejšiu skazu lode vôbec.