Výskum ponechal mužom aj ženám otvorené dvere, aby svoje motivácie k nevere opísali vlastnými slovami, vlastným spôsobom, bez sugestívnych otázok.
Z odpovedí vyplynulo, že opýtané ženy v drvivej väčšine hodnotili svojich partnerov pri nevere ako fyzicky atraktívnejších, ale menej atraktívnych z hľadiska rodiny a výchovy potomkov, než boli ich súčasní, hlavní partneri. Ženy akoby hľadali v nevere „dobré gény“, ktoré im sľubovali fyzicky, sexuálne atraktívnejší muži – ale pre perspektívu rodinného života s deťmi si chceli ponechať svojho súčasného, podvádzaného partnera.
Inými slovami, štúdia podporila tú hypotézu evolučnej vedy, ktorá v skutočnosti poukazuje na dosť zákerné a rafinované motívy. Neverné ženy nemali záujem nahradiť svojho súčasného partnera. Z hľadiska osobnostných vlastností a schopnosti starať sa o rodinu, o deti, si ho cenili viac ako toho, s ktorým sa dopustili nevery. Nechceli ho stratiť. Striktne rozlišovali medzi úlohami oboch partnerov, pričom si uvedomovali, že v nich vidia úplne odlišné vlastnosti.
To však neznamená, že všetky motívy všetkých opýtaných žien sa zhodovali s týmto vzorom. Niektoré z nich chceli svojho partnera prostredníctvom nevery naozaj zmeniť. Niektoré považovali súčasného, primárneho partnera za fyzicky príťažlivého, ale chceli ochutnať niekoho ešte príťažlivejšieho.
Tieto zistenia však nepokrývajú celý prínos štúdie. Ak toto vykreslenie motívov nevery žien môže byť bolestivé, prejdime k tomu, prečo podľa rovnakého výskumu podvádzajú muži.
Aj muži chcú rôzne uspokojenie z dvoch zdrojov
Chodiť pritom netreba ďaleko. Dokonca aj muži sa spravidla dopúšťajú nevery, aby mohli čerpať genetické výhody, ktoré im sľubuje fyzicky a sexuálne atraktívnejšia žena – ale naďalej zostávajú po boku svojej primárnej partnerky. Očakávajú totiž šťastnejší rodinný život, lepšiu starostlivosť o svoje potomstvo.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)