Privolávanie chorých do práce je zrejme starodávna tradícia. Či už je to nádcha alebo uhryznutie škorpiónom, niekedy to jednoducho nezvládnete. Ako sa ukázalo, staroegyptskí zamestnávatelia sledovali dni pracovného voľna zamestnancov v registroch napísaných na tabletoch.
Tabuľku, ktorú drží Britské múzeum a pochádza z roku 1250 pred Kristom, je neuveriteľným oknom do starodávnej rovnováhy medzi pracovným a súkromným životom. Uvedených 40 zamestnancov je označených za každý deň, ktorý vynechali, s príčinami od choroby až po rodinné povinnosti. Informoval o tom portál My Modern Met.
Tabuľka, známa ako ostracon, je vyrobená z vápenca s novoegyptským hieratickým písmom nafarbeným červenou a čiernou farbou. Dni sú označené sezónou a číslom, napríklad „4. mesiac zimy, 24. deň“. V ten deň pracovník menom Pennub zmeškal prácu, pretože jeho matka bola chorá. Ostatní zamestnanci chýbali pre vlastné choroby. Jeden Huynefer často „trpel svojím okom“. Seba medzitým pohrýzol škorpión. Viacerí zamestnanci si museli vziať voľno aj na balzamovanie a balenie svojich zosnulých príbuzných.
Egyptian Ostracon, register of attendance at work, along with reasons why workers failed to turn up to their shifts.
(Thebes, Egypt; 1250 BC)
List of 40 names is arranged in columns on right edge of each side, followed to left by dates written in black in a horizontal line.
— ArchaeoHistories (@histories_arch) August 26, 2022
Niektoré dôvody sa môžu moderným ušiam zdať zvláštne. „Varenie piva“ je bežná výhovorka. Pivo bolo v Egypte každodenným posilňujúcim nápojom a spájalo sa dokonca s bohmi ako Hathor. Varenie piva ako také bolo veľmi dôležitou činnosťou.
Donášanie kameňov či pomoc pisárovi zaberali v živote robotníkov aj čas. Ďalším dôvodom je „krvácanie manželky alebo dcéry“. Toto je odkaz na menštruáciu. Je jasné, že na domácom fronte boli potrební muži, aby v tomto čase nabrali trochu voľnosti. Zatiaľ čo menštruácia manželky nie je výhovorka, ktorú v súčasnosti počúvame, určite sa zdá, že starí ľudia mali podobný žonglérsky čin v pracovnom živote.