fbpx

Prečo Slovensko naďalej dotuje fosílne palivá? Enviroorganizácie chcú zmenu!

Zdroj: Pexels/Joni Tuohimaa, Kelly

Osemnásť environmentálnych organizácií vyzvalo vládu, aby v rámci prípravy rozpočtu zastavila dotácie na fosílne palivá. Navrhujú, aby tieto financie boli presmerované na sociálne úsporné programy, ktoré by pomohli občanom modernizovať svoje domovy, napríklad formou zatepľovania, výmeny plynových kotlov za tepelné čerpadlá či iných úsporných opatrení. Koordinátorka Klimatickej koalície Lucia Szabová zdôraznila, že organizácie vládu a poslancov na dotácie fosílnych palív upozornili v spoločnom liste. Píše o tom agentúra TASR.

Podľa analýzy z roku 2023, vláda nepriamo dotovala uhlie, plyn a iné fosílne zdroje sumou vyše 1,6 miliardy eur, čo je najvyššia suma za posledných 15 rokov. Pre porovnanie, medzi rokmi 2011 a 2021 sa tieto dotácie pohybovali na úrovni priemerne 307 miliónov eur ročne. „Dotovať uhlie, plyn a ďalšie fosílne palivá je ekonomicky aj ekologicky neudržateľné,“ upozornil Juraj Melichár, koordinátor Priateľov Zeme-CEPA. Navrhuje, aby vláda tieto prostriedky investovala do sociálnych programov, ktoré by pomohli znižovať spotrebu energie a závislosť od fosílnych palív.

Zároveň zdôraznil, že znižovanie závislosti od plynu priamo podporí slovenské hospodárstvo, keďže tepelné čerpadlá sa už vo veľkej miere vyrábajú aj na Slovensku. Podľa jeho slov by takéto opatrenia znamenali, že menej miliárd eur by odtekalo do zahraničia, čo by malo pozitívny dopad na slovenské regióny, verejné financie a peňaženky občanov.

Okrem toho environmentálne organizácie navrhujú ďalšie riešenia na nahradenie fosílneho plynu, medzi ktoré patrí aj podpora výroby tepelných čerpadiel na Slovensku, zníženie DPH na izolačné materiály a solárne systémy, ako aj zvýšenie finančných prostriedkov z fondov, ktoré by podporili obnovu verejných budov a rodinných domov. Špeciálnu pozornosť si podľa nich zaslúži aj riešenie kvality ovzdušia v kritických oblastiach Slovenska.

Szabová v tejto súvislosti vyhlásila, že naďalej dotovať fosílne palivá v čase klimatickej krízy je nezmyselné a neprináša reálne riešenia pre budúcnosť. Dodala, že vláda by mala presmerovať financie na opatrenia, ktoré ľuďom skutočne pomôžu, a zároveň spraviť Slovensko ekologicky udržateľným a konkurencieschopným.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie