Prečo Slováci stále veria, že sú ženy horšie vodičky ako muži?

Reklama
Ilustračná fotografia (Zdroj: Unsplash/Jan Baborák)

Čo je správne, pretože strach je zdravá emócia. Strach človeka chráni, pokiaľ si niečím nie je istý, a zároveň si jeho prostredníctvom uvedomuje spoločenskú a osobnú zodpovednosť. Problém podľa odborníka nastáva vo chvíli, keď je taký strach natoľko silný, že je paralyzujúci.

„Je zdravé obávať sa napríklad prechádzania cez cestu, ale ak sa budete báť vyjsť z domu, pretože by ste niekde museli prejsť ulicou, potom už je to paralyzujúce. Rovnaké je to s riadením auta. Myslím, že je dobré mať zdravú mieru strachu (alebo skôr rešpektu) z toho, aká nebezpečná činnosť to je. Ale pokiaľ vás to paralyzuje natoľko, že nebudete radšej vôbec riadiť, potom je to strach, s ktorým môžete (ale nemusíte) začať vedome pracovať,“ pokračuje Kratochvílová.

Tí, čo chcú pracovať so strachom zo šoférovania a prekonať ho, sú na seba veľmi prísni. „Tlačia na seba, chcú všetko vedieť hneď a bezchybne, sú nastavení na neustále podávanie vysokých výkonov a zároveň sa neustále porovnávajú s ostatnými. Preto je mojou obľúbenou otázkou: „Správate sa takto aj k svojim deťom, keď sa učia niečo nové? Ak nie, prečo sa tak správate k sebe?“ Na základe toho si môžu sviatoční a bojazliví jazdci uvedomiť, že by na seba mohli byť hodnejší a dovoliť si robiť chyby. Pretože len to im umožní získať zdravé a udržateľné vodičské sebavedomie,“ dodáva Petr Šulc.

„Tí, čo sa vedenia auta boja, málokedy robia chyby z nepozornosti, hoci sa to tak okoliu môže javiť. Naopak prípadné nedorozumenia alebo chybne vykonané úkony vychádzajú z toho, že sú príliš sústredení a aktivizovaní. Hoci istá miera aktivizácie náš výkon a koncentráciu zlepšuje, skutočne vysoká miera úzkosti a strachu vedie naopak k veľmi zhoršenému výkonu a viacerým chybám. Platí to dvojnásobne pri takej komplikovanej činnosti, akou je šoférovanie,“ uzatvára koučka.

Pri strachu zo šoférovania sa tiež prejavujú naše spoločenské rodové stereotypy. Jedným z nich je, že chlapci sa neboja, neplačú a sú automaticky technicky zdatnejší. Z dôvodu týchto stereotypov môže byť pre mužov oveľa náročnejšie si priznať svoj strach a požiadať si o pomoc.

Ako prekonať obavy?

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3 4
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie