fbpx

Prečo sa búrky tak ťažko predpovedajú? Odpovedí je viacero

Reklama
Ilustračná fotografia (Zdroj: FOTO TASR/DPA)

Kde presne sa búrky vytvoria, je veľmi ťažké určiť. Atmosféru meteorológovia v tomto ohľade nie sú schopní pozorovať s dostatočnou presnosťou. Inými slovami, množstvo lokálnych zmien meteorologických parametrov jednoducho nepostrehnú. Sú síce schopní povedať, že vzduch v danej oblasti a čase bude nestabilný, čo môže viesť k vzniku búrok, ale nemôžu si byť stopercentne istí, či sa skutočne vytvoria.

V mnohých situáciách totiž nestabilita v atmosfére nepanuje v celej vrstve, kde by sa mohli búrkové oblaky tvoriť, ale v určitých výškach sa vyskytuje teplotná inverzia. Potom býva zásadná otázka, či stúpajúci ohriaty vzduch bude mať dostatok energie, aby túto inverziu prerazil.

Na druhej strane zostupný prúd studeného vzduchu z už existujúcej búrky môže na svojom čele pri zemskom povrchu viesť k podpore výstupných pohybov, ktoré potom spustia vznik ďalšej búrky – ale tiež nemusia. Alebo rozširujúca sa nákova búrkovej vysoké oblačnosti zatieni širšie okolie, čím utlmí ohrev zemského povrchu od slnka, a zníži tak kolísavosť vzduchu.

V dnešnej dobe majú meteorológovia k dispozícii širokú paletu nástrojov, ktoré predpoveď búrok uľahčujú. Základným zdrojom informácií sú výstupy numerických predpovedných modelov, ktoré poskytujú doslova desiatky parametrov súvisiacich s búrkami as nimi spojenými sprievodnými javmi. Od údajov o aktuálne dostupnej energii, ktorú môžu búrky potenciálne využiť, cez parametre zamerané na iniciáciu a spúšťače búrok až po údaje o množstve zrážok a potenciálnu možnosť vzniku rýchlych povodní.

K dispozícii je tiež pravdepodobnosť výskytu krúpov a ich možná veľkosť alebo nárazy vetra a nebezpečenstvo vzniku tornád. Problém je, že v mnohých prípadoch sa aj v potenciálne výraznej búrkovej situácii modely často nezhodnú v lokalizácii búrok alebo v tom, či a aké silné búrky nakoniec môžu vzniknúť. Ďalej je nutné zdôrazniť, že modelová predstava o vývoji sa môže od reality niekedy viac, inokedy menej líšiť.

Meteorológ potom pred sebou môže mať veľmi rozdielne výsledky rôznych modelov. Dôležité je preto veľmi starostlivé zváženie všetkých faktorov, ktoré môžu zohrávať úlohu, a samozrejme v neposlednom rade aj využitie skúseností – ale s uvedomením si toho, že každá situácia je jedinečná a v detailoch neopakovateľná.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie