Vedenie Turecka využilo vstup ako páku na rokovania, a to aj pri snahe získať súhlas na nákup amerických stíhačiek F-16. V utorok turecký parlament definitívne odhlasoval členstvo Švédska a očakáva sa, že Erdoğan legislatívu podpíše v najbližších dňoch.
Zostáva tak už len maďarský parlament, ktorý zmluvu ešte musí ratifikovať.
Prečo sa Maďarsko vlečie?
Vedenie Maďarska neuviedlo jasný dôvod meškania. Vysokopostavení politici z vládnucej strany Fidesz na domácej pôde tvrdili, že oneskorenie je spôsobené švédskou kritikou stavu maďarskej demokracie.
Maďarsko formálne nepredložilo v NATO žiadne zásadné námietky voči švédskemu členstvu. Na rozdiel od Ankary, ktorá viedla štruktúrované rokovania s Fínskom a Švédskom, Budapešť nepredložila žiadne konkrétne požiadavky.
Maďarsko je mimochodom v západnej obrannej aliancii a hoci zostáva aktívnym členom NATO, vysokí maďarskí predstavitelia sa dodnes bežne stretávajú so svojimi ruskými náprotivkami a často sú pre politiku Západu voči Moskve verejne kritickí.
V rámci NATO sa maďarské oneskorenie pri ratifikácii členstva Švédska dlho interpretovalo v kontexte úzkeho spojenectva medzi Orbánom a Erdoğanom.
Orbán, ktorý čelí rastúcemu politickému tlaku a je čoraz viac izolovaný, v stredu povedal, že telefonicky hovoril s generálnym tajomníkom aliancie Jensom Stoltenbergom: „Opätovne som potvrdil, že maďarská vláda podporuje členstvo Švédska v NATO. Zdôraznil som tiež, že budeme naďalej naliehať na maďarské národné zhromaždenie, aby hlasovalo za pristúpenie Švédska a uzavrelo ratifikáciu pri prvej možnej príležitosti,“ povedal.
Stoltenberg povedal, že mal s Orbánom „dobrý rozhovor“. „Vítam jasnú podporu premiéra a jeho vlády členstvu Švédska v NATO. Teším sa na ratifikáciu hneď, ako sa zíde parlament,“ povedal.
Prečo je vstup Švédska do NATO dôležitý?
Vstup Švédska a Fínska má pre NATO vysokú strategickú hodnotu. Geografická poloha oboch krajín výrazne posilňuje pozíciu aliancie na severe a premieňa Baltské more na de facto more NATO.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)