fbpx

Prečo nočné sovy umierajú skôr a zarábajú menej ako ranné vtáčatá, kto za to môže a čo s tým robiť

Spánok je dôležitý. Si ranné vtáča alebo nočná sova? Zdroj: Freepik

Zároveň platí, že sa rytmus môže v čase meniť, a dá sa povedať, že čím je človek starší, tým skôr patrí k ľuďom, ktorí vstávajú skoro a tiež chodia spať skoro.

Prečo nie sú všetci od prírody ranné vtáčatá, keď sa zdá, že je to výhodnejšie?

Odpoveď ponúka štúdium ľudu Hadza žijúceho v Tanzánii, ktorých životný štýl je možné charakterizovať ako život lovcov a zberačov. Keď im vedci umiestnili na zápästí zariadenie monitorujúce ich denný režim, zistili, že nikdy sa nestalo, aby spala celá skupina. V akýkoľvek okamih bolo nahor minimálne osem ľudí. Evolučne sa totiž ukázalo, že je výhodné pre prežitie mať v tlupe jedinca s rôznymi cirkadiánnymi rytmami, aby bol neustále niekto na stráži.

Moderná spoločnosť už ale šabľozubé tigre, medvede alebo ďalšie nebezpečné šelmy neohrozujú.

Navyše je výrazne vychýlená svojim fungovaním v prospech ranných vtáčat, pretože sa začína pracovať spravidla v čase, keď sa nočné sovy ešte len dostávajú do štádia prebúdzania.

Ak je reč o spánku, všade sa spomína dôležitý hormón melatonín, ktorý zabezpečí výdatný nočný oddych a jeho kvalitu. Vylučuje sa prirodzene, keď sa začne stmievať. Zdroj: Freepik

Obzvlášť neblahé dôsledky potom má skoré vstávanie na deti a pubescenty, medzi ktorými je viac nočných sov ako medzi dospelými. Podľa odhadov tak cez 70 percent stredoškolákov nemá dostatok spánku a skorý začiatok školy im rozbíja rytmus.

Vo Veľkej Británii sa jedna stredná škola rozhodla vykonať experiment a počas štyroch rokov rôzne menila začiatky vyučovania

Sledovanie, aký to bude mať vplyv na študentov, ukázalo, že neskorší začiatok (teda napríklad o 10:00 miesto o 8:50) priniesol lepšie študijné výsledky a menšiu chorobnosť. Na školách začína vyučovanie spravidla o ôsmej hodine, niekde ale ženú študentov do lavíc už o siedmej, čo znamená, že tí dochádzajúci musia vstávať ešte výrazne skôr, a to je pre režim sov prirodzene devastujúce.

Samotné ponocovanie, ak je v súlade s cirkadiánnym rytmom, nie je príčinou vyššej úmrtnosti, stresu alebo zdravotných ťažkostí. Byť nočnou sovou teda  nie je problém sám o sebe. Problém je, keď sa človek s týmto režimom snaží alebo je nútený žiť v rytme, v ktorom funguje spoločenstvo. Žiaci a študenti ťažko ovplyvnia, koľko musia vstávať do školy, ale dospelí ľudia už majú predsa len väčšie možnosti nájsť si zamestnania, ktoré budú v súlade s ich prirodzenými vnútornými hodinami.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie