Prečo mačka pri maznaní hryzie? Tieto signály by ste nemali prehliadať

Reklama
Ilustračná fotografia. Zdroj: Pixabay.com/cat823, guvo59

Stalo sa vám už, že vás mačka pri maznaní nečakane pohryzla? Tento prejav môže byť mätúci, no v skutočnosti nejde o prejav nepriateľstva.

Ako uvádza portál byvaniehrou.sk, hryzenie je pre mačky prirodzený spôsob komunikácie, ktorý môže naznačovať rôzne emócie alebo potreby. Ak pochopíte, čo vám chce mačka svojím správaním povedať, zlepší to váš vzájomný vzťah. Porozumieť vám pomôže aj video o Jackson Galaxy, ktoré nájdete nižšie.

Hryzenie ako vrodený inštinkt

Mačky si hryzenie osvojujú už ako mačiatka, keď prostredníctvom neho spoznávajú okolie a trénujú svoje lovecké schopnosti. Tento inštinkt im zostáva aj v dospelosti. Hryzenie počas hry s človekom preto nemusí byť prejavom agresie, ale spôsobom, akým mačka vníma a reaguje na svet.

Prejav náklonnosti alebo prekročenie hraníc?

Jemné hryzenie môže byť u niektorých mačiek prejavom náklonnosti a dôvery. Podobne ako ľudia žartovne škádlime blízkych, mačky môžu týmto spôsobom vyjadrovať sympatie. Ak však mačka počas maznania hryzie náhle a intenzívnejšie, môže tým dávať najavo, že má už pozornosti dosť.

Mačky sú známe svojou citlivosťou na nadmernú stimuláciu. Ak je hladkanie príliš dlhé alebo intenzívne, môže to u nich vyvolať podráždenie.

Vyhnite sa citlivým miestam

Niektoré oblasti na tele mačiek sú obzvlášť citlivé na dotyk, napríklad brucho, chvost či miesta pod bradou. Dotyk v týchto oblastiach môže mačky iritovať a spustiť obrannú reakciu. Preto je dôležité mačku pri maznaní pozorne sledovať a rešpektovať jej reakcie.

Hryzenie ako súčasť hry

Silný lovecký inštinkt je ďalšou príčinou, prečo mačky počas hry hryzú. Takýmto spôsobom si trénujú svoje reflexy a koordináciu. Ak je hryzenie súčasťou hry, mačka spravidla nepoužije plnú silu a nie je sprevádzané agresívnym správaním.

Agresívne hryzenie a jeho príčiny

Na rozdiel od jemného hryzenia, agresívne hryzenie býva intenzívne, bolestivé a často ho sprevádzajú ďalšie varovné signály, ako je syčanie alebo škrabanie. Takéto správanie môže byť výsledkom strachu, bolesti alebo nedostatku socializácie.

Ako mačku odnaučiť hrýzť?

Ak vás mačka hryzie pravidelne, je potrebné ju postupne odnaučiť. Najlepšie je nereagovať a zostať pokojný. Ak sa mačka nedočká odozvy, pochopí, že tento spôsob správania nie je vítaný. Môžete jej tiež ponúknuť hračku, ktorá uspokojí jej lovecké inštinkty.

Porozumenie reči tela je kľúčové

Každá mačka má svoju jedinečnú povahu. Naučte sa čítať reč jej tela, aby ste pochopili, kedy je spokojná a kedy sa cíti nepohodlne. Sledovaním jej signálov a rešpektovaním jej potrieb môžete predísť mnohým nepríjemným situáciám a prehĺbiť váš vzťah.

Ak si osvojíte tieto princípy, vytvoríte harmonické spolužitie, ktoré bude obohacovať nielen váš život, ale aj život vašej mačky.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie