fbpx

Prečo ľudia ľahko podľahnú konšpiráciám? Výskum ukazuje, že „odhaľovaním“ si kompenzujú túto vec

Ilustračná snímka. Zdroj: FREEPIK/pch.vector

Nedávny výskum zverejnený v prestížnom časopise Nature Communications ukazuje, že pocit osamelosti v adolescencii môže mať vplyv na dôveru v konšpiračné teórie v dospelosti. Tím psychológov z Nórska, analyzujúc údaje z viac ako 2200 jednotlivcov počas obdobia viac ako troch desaťročí, sa zameral na vplyv sociálnych väzieb na názory ľudí v strednom veku.

Výskum sa zameriaval na sledovanie dlhodobých životných trajektórií účastníkov, čo predstavuje nový prístup v štúdiách o konšpiračných teóriách. Vedci sa pozreli na údaje od obdobia adolescencie až do stredného veku a zhromaždili dôkazy o osamelosti a tendencii veriť konšpiračným teóriám.

Počiatok objavili v osamelosti

Výsledky ukázali, že jedinci, ktorí sa cítili osamelí v mladosti, mali vyššiu pravdepodobnosť vyjadriť dôveru v konšpiračné teórie v dospelosti. Čím väčšia bola osamelosť počas života, tým výraznejší bol tento vzťah.

Osamelosť ma na dôveru v konšpirácie zásadný vplyv. Zdroj: FREEPIK/freepik

Vedci interpretujú tieto výsledky tak, že osamelosť môže motivovať jednotlivcov hľadať pocit spolupatričnosti a bezpečia v konšpiračných teóriách. Pre mnohých ľudí môže byť prijatie týchto teórií spôsobom, ako sa vyrovnať so svojím pocitom osamelosti a nájsť podporu v komunite ľudí s podobnými názormi.

Je dôležité všimnúť si, že údaje pochádzajú z Nórska, krajiny s vysokou úrovňou dôvery v inštitúcie a odlišnou kultúrou ako ostatné krajiny. Preto je potrebné ďalšie výskumy v rôznych kultúrnych kontextoch, aby sme porozumeli, ako sa tieto zistenia prenášajú na iné spoločnosti.

Konšpiráciám o Covide-19 veríme najviac

V súvislosti s konšpiračnými teóriami v krajinách Vyšehradskej štvorky (Slovensko, Česko, Maďarsko, Poľsko) sa tiež ukázalo, že teórie súvisiace s pandémiou Covid-19 sú stále rozšírené. Osamelosť v kombinácii so situáciou v domácnosti a politickými preferenciami môže byť jedným z faktorov, ktoré ovplyvňujú prijímanie týchto teórií v týchto krajinách.

Ako píše startitup.sk, teóriami o pandémii koronavírus najviac súhlasili respondenti na Slovensku. Platí to o každom z troch posudzovaných výrokov: „Pandémia Covid-19 bola súčasťou väčšieho plánu, ako kontrolovať spoločnosť“„Počas epidémie Covid-19 boli hlásenia o počtoch mŕtvych na koronavírus umelo nadhodnocované“ a „Informácie o závažných škodlivých následkoch očkovania proti Covid-19 sú zámerne zamlčované.“

Aspoň jednu z týchto teórií považuje za pravdivú 56 percent opýtaných na Slovensku.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie