Prečo gejovia a bisexuálni muži nemôžu darovať krv ani po nových testoch na infekčné choroby?

Ilustračné foto. Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Na Slovensku stále platia prísne pravidlá pre darovanie krvi, ktoré výrazne obmedzujú homosexuálnych a bisexuálnych mužov (presnejšie MSM – muži, ktorí majú sex s mužmi) napriek povinným testom na infekčné choroby, ako sú HIV a hepatitída. Píše o tom agentúra TASR.

Aj keď mnoho európskych krajín začalo tieto obmedzenia zmierňovať, slovenské ministerstvo zdravotníctva sa naďalej drží aktuálnych noriem, ktoré neumožňujú tejto skupine darovať krv, pokiaľ mali sexuálny kontakt s mužom v posledných 12 mesiacoch​.

Slovensko patrí medzi krajiny Európskej únie s najnižším výskytom HIV, napriek tomu uplatňuje veľmi prísne pravidlá pre darcovstvo krvi u mužov, ktorí majú sex s mužmi. Jeden z hlavných dôvodov pretrvávajúcich obmedzení je riziko prenosu HIV.

Podľa slov ministerstva zdravotníctva je súčasná legislatíva legitímna a odôvodnená verejným záujmom na ochrane zdravia príjemcov krvi. Hlavným problémom je vraj vysoké riziko prenosu infekčných chorôb, najmä HIV a hepatitíd, ktoré sú podľa štatistík často spojené so sexuálnym stykom medzi mužmi.

Ministerstvo plánuje povinné testovanie všetkej darovanej krvi na infekčné ochorenia, ale ani tieto testy nie sú preň dostatočným argumentom na uvoľnenie pravidiel pre homosexuálnych a bisexuálnych mužov. Ministerstvo tvrdí, že napriek povinnému testovaniu je riziko stále príliš vysoké, čo vedie k zachovaniu prísnych kritérií pre darcov​, píše ta3.com.

Situácia v zahraničí: Európske trendy a zmeny

Na rozdiel od Slovenska niektoré európske krajiny už zrušili prísne obmedzenia týkajúce sa darcovstva krvi MSM mužov. Napríklad vo Francúzsku bol pôvodný celoživotný zákaz zmenený v roku 2016 na povinnú 12-mesačnú sexuálnu abstinenciu pred darovaním krvi. V roku 2019 bol tento limit skrátený na štyri mesiace. Podobne vo Fínsku bol celoživotný zákaz zrušený v roku 2013 a v roku 2022 bola dokonca zrušená povinná ročná lehota abstinencie​, píšu správy.rtvs.sk.

Na Slovensku sa však darcovský dotazník stále spolieha na otázku číslo 24, ktorá sa špecificky zameriava na sexuálny kontakt medzi mužmi. Odpoveď „áno“ automaticky znamená, že dotyčný nemôže darovať krv. Tento prístup bol už viackrát kritizovaný ako diskriminačný, keďže opomína ďalšie faktory, ktoré môžu ovplyvniť riziko prenosu infekcií, ako napríklad používanie ochranných prostriedkov. Niektorí odborníci navrhujú, aby sa dotazník zameral na širšie sexuálne rizikové správanie darcov, bez ohľadu na ich sexuálnu orientáciu​.

Kritika zo strany LGBT komunity a aktivistov

Ako píše aj duhovymagazin.sk, zástancovia práv LGBT komunity považujú tieto pravidlá za nespravodlivé a diskriminačné, najmä preto, že ignorujú fakt, že riziko prenosu infekčných ochorení nesúvisí priamo so sexuálnou orientáciou, ale skôr s rizikovým správaním jednotlivca. Napríklad v prípade heterosexuálnych mužov a žien, ktorí môžu mať viacerých sexuálnych partnerov, sa darcovstvo neobmedzuje rovnakým spôsobom ako u MSM mužov. Kritici tvrdia, že pravidlá by mali byť prispôsobené moderným medicínskym a epidemiologickým poznatkom, ktoré umožňujú presnejšie vyhodnotenie rizika​.

Podľa právnickej spoločnosti Krivak & Co by bolo vhodné, aby sa do darcovského dotazníka pridali otázky, ktoré skúmajú rizikové sexuálne správanie bez ohľadu na pohlavie alebo sexuálnu orientáciu. Tento prístup by bol menej diskriminačný a zároveň by zohľadnil individuálne riziká jednotlivcov​.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie