Cena bravčového mäsa vzrástla o viac ako 13 percent kvôli SLAKu a obchodnej vojne medzi USA a Čínou, varuje Tauris. Ceny budú ďalej rásť.
Cena bravčového mäsa za posledné dva týždne vzrástla o viac ako 13 percent, pričom dôvodom sú slintačka a krívačka (SLAK) a obchodná vojna medzi USA a Čínou. Spoločnosť Tauris upozorňuje na očakávaný ďalší nárast cien v najbližších dňoch, píše TASR.
V súvislosti s výskytom ochorenia na Slovensku podnik prijal opatrenia na ochranu svojej výroby, vrátane prísnych hygienických pravidiel a kontrol vstupov. Zatiaľ nepozorujú pokles výroby ani tržieb, pričom zabezpečujú stabilnú produkciu a dostatočné zásoby suroviny.
Tauris zároveň oznámil, že v reakcii na aktuálnu situáciu nenakupujú slovenské mäso, ale zameriavajú sa na dodávky z Česka, pričom dbajú na jasnú identifikáciu pôvodu surovín.
„Aktuálne nenakupujeme slovenské mäso, prikupujeme pre bezpečnosť predovšetkým mäso z Česka. Cielene sa zameriavame na dodávateľov a pôvod dodávaných surovín s jasnými identifikačnými údajmi v sprievodných dokladoch, denne monitorujeme informácie o situácii v súvislosti s uvedeným ochorením, rovnako sledujeme úradné nariadenia v rámci Slovenska, ale i okolitých štátov, aby sme v prípade zhoršenia situácie včas prijali potrebné opatrenia,“ hovorí generálny riaditeľ spoločnosti Richard Duda.
Okrem toho, obchodná vojna medzi USA a Čínou ovplyvňuje nielen slovenský trh, ale aj trhy v Európe, kde rastú ceny bravčového mäsa.
„Za týmto masívnym nárastom ceny je okrem ochorenia slintačka a krívačka aj nízka ponuka ošípaných a taktiež prudko sa zvyšujúci dopyt po komodite, ktorý je okrem iného výsledkom zostrujúcej sa obchodnej vojny medzi USA a Čínou, čo komplikuje dovozy americkej bravčoviny do Číny a tým spôsobuje masívny export bravčového mäsa z Európy,“ vysvetlil Duda.
Dôvodom je nízka ponuka ošípaných a vysoký dopyt spôsobený zhoršujúcimi sa obchodnými vzťahmi medzi USA a Čínou, čo vedie k výraznému exportu bravčového mäsa z Európy. Firma očakáva ďalší nárast cien aj v nasledujúcom týždni.
SLAK odhalila tisíce nelegálnych chovov
V súvislosti s nákazou slintačky a krívačky vznikne dohľadové monitorovacie centrum. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) potvrdil, že na Slovensku momentálne neexistuje aktívne ohnisko nákazy, pričom farmy, na ktorých bola potvrdená nákaza, už uskutočnili depopuláciu. Informuje TA3.
Zároveň upozornil, že riziko prenosu choroby stále pretrváva a preto je nevyhnutné prijať preventívne opatrenia na zabránenie jej šírenia. Minister vyjadril, že povinnosťou ústredného krízového štábu je monitorovať situáciu a udržiavať preventívne opatrenia.
Minister pôdohospodárstva Richard Takáč informoval, že na Štátnej veterinárnej a potravinovej správe SR bolo zaregistrovaných približne 1 600 nelegálnych chovov, na čo štát reagoval výzvou pre malých chovateľov na vykonanie registrácie do 9. apríla. Opozičný poslanec Rastislav Krátky však kritizoval skrátenie lehoty a tvrdil, že ľudia sa začali obávať vysokých pokút a odrádzaní od registrácie.
Neregistrované chovy sa začali viac registrovať po upozornení štátu, že v prípade zistenia nákazy slintačky a krívačky budú tieto chovy okamžite zlikvidované bez nároku na odškodnenie. Pokuty za nenahlásené chovy sa pohybujú od 100 do 400 eur pre fyzické osoby a až do 3500 eur pre právnické osoby.