Zdroj foto: TASR
Nepomerne veľký počet ľudí vo vyššom veku trpel a zomieral v prvom roku od začiatku ruskej vojenskej ofenzívy na Ukrajine. Niektorí zahynuli preto, lebo si nedokázali zadovážiť potrebné lieky či nemohli opustiť pivnice, v ktorých sa ukrývali pred útokmi, vyplýva zo správy Organizácie Spojených národov (OSN), ktorú zverejnili v stredu.
Správu zostavili agentúry OSN zamerané na monitorovanie ľudských práv. Uvádza sa v nej, že zhruba jedna tretina civilistov, ktorí zahynuli v prvom roku vojny – teda 1346 zo 4187 zdokumentovaných obetí – bola vo veku nad 60 rokov.
Zo záverov OSN podľa agentúry Reuters vyplýva, že starší ľudia boli obzvlášť ťažko postihnutí výpadkami elektriny, ku ktorým na Ukrajine dochádzalo od októbra 2022 v dôsledku ruských útokov na kritickú infraštruktúru. Mnohí napríklad zostali uviaznutí vo svojich bytoch na horných poschodiach bytoviek, v ktorých v dôsledku výpadku prúdu nefungovali výťahy.
Ďalší boli evakuovaní len veľmi narýchlo, v niektorých prípadoch len odvezení na fúrikoch, keďže nebol čas vziať aj pomôcky, ktoré im pomáhali v pohybe. Mnohí boli aj ponechaní napospas osudu, uvádza sa v správe.
Rusko opakovane popiera, že zámerne cieli na civilistov a civilnú infraštruktúru na Ukrajine, píše The Guardian. OSN od začiatku ruskej invázie vo februári 2022 zaznamenala na územiach pod kontrolou ukrajinskej vlády najmenej 18.500 mŕtvych alebo zranených, z toho viac než 6600 obetí na životoch.