Na začiatku svojej „novej“ politickej cesty sa profilovali ako silná antifašistická strana. Existuje však možnosť, že budúcu vládnu koalíciu bude strana Petra Pellegriniho tvoriť práve s extrémistami a fašistami. Chcú byť hlasom sociálnej demokracie – pracujúcich, slabších, chorých a všetkých, ktorí potrebujú pomoc. Stranu Hlas-SD čakajú prvé voľby od jej vzniku. Toto je jej príbeh.
Smer 2?
Na konci júna 2020 oznámil bývalý premiér Peter Pellegrini v spoločnosti desiatich ďalších poslancov národnej rady odchod zo Smeru. Ide o známe mená – Denisa Saková, Richard Raši, Peter Žiga, Ľubica Laššáková, Erik Tomáš, Matúš Šutaj Eštok, Peter Kmec, Róbert Puci, Ján Ferenčák a Ján Blcháč.
Odchod zo strany komunikovali ako dôsledok množstva káuz, ktoré sa na konte Smeru začali kopiť. Jednou z nich bolo aj prepojenie Smeru na bývalú štátnu tajomníčku Moniku Jankovskú, ktorá bola obvinená za korupciu v súvislosti s Kočnerom a jeho falošnými zmenkami.
Krátko na to Pellegrini založil nové hnutie s názvom HLAS – sociálna demokracia, ktoré bolo ako strana zaregistrované na ministerstve vnútra 11. septembra 2020.
Od asistenta poslanca až po premiéra krajiny
Politická cesta Petra Pellegriniho sa začala v roku 2002, kedy sa stal asistentom poslanca Smeru Ľubomíra Vážneho. V roku 2006 získal mandát poslanca. Opätovne bol zvolený do národnej rady v rokoch 2010 aj v predčasných voľbách 2012. V roku 2014 sa stal podpredsedom Smeru, v rovnakom roku nahradil vtedajšieho predsedu parlamentu Pavla Paška.
Po voľbách do národnej rady 2016 prevzal funkciu vicepremiéra pre investície a informatizáciu.
Vražda investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej vyvolala vo februári 2018 politickú krízu. Po celoslovenských protestoch Robert Fico vyvodil zodpovednosť a porúčal sa z pozície premiéra. Novým premiérom sa stal práve Pellegrini.
Pellegriniho kariéru charakterizuje hneď niekoľko káuz. Na tlačovej konferencii s Bélom Bugárom v roku 2018 sa kamerám podarilo zachytiť, ako mu z vrecka saka na stôl vypadol záhadný biely papierik. Ten rozprúdil vášnivé debaty, či nejde o poskladanú drogu. Bývalý premiér neskôr vo videu zverejnenom na svojom Facebooku vysvetlil, že išlo len o špáradlo a nie o vrecúško s kokaínom.
V tom istom roku Denník N prvýkrát informoval o Pellegriniho kúpe luxusného bytu v komplexe Zuckermandel v centre Bratislavy. Na základe majetkové priznania si kúpu tohto bytu v hodnote 400-tisíc eur nemohol v tom čase dovoliť.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)