fbpx

Právnici sa pozreli na schválený trestný zákon. Takto hodnotia zmeny na Slovensku

Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová počas vyhlásenia o svojom ďalšom postupe v súvislosti so schválenou novelou zákonov v oblasti trestného práva v Bratislave 16. februára 2024. Zdroj: FOTO TASR/Jaroslav Novák

Novelu Trestného zákona kritizuje opozícia, prezidentka Zuzana Čaputová aj inštitúcia Európskej únie. V uliciach slovenských miest protestovali opakovane tisíce ľudí. Úrad európskeho verejného žalobcu (EPPO) už v decembri uviedol, že vládny návrh zmien v trestnom práve na Slovensku znamená vážne nebezpečenstvo narušenia právneho štátu. K slovenskému zákonu sa najnovšie vyjadrili aj českí experti v oblasti trestného práva pre Advokátni deník.

Český server Advokátní deník online sa spýtal popredných českých expertov na trestné právo, čo hovoria na novelu Trestného zákona, prijatú na Slovensku. S otázkou sa obrátil na české esá trestného práva Tomáša Sokola, Marka Nespala, Lukáše Trojana a Filipa Seiferta.

Server píše o protestoch na Slovensku a informoval aj o tom, že Úrad európskeho verejného žalobcu (EPPO) už v decembri uviedol, že vládny návrh zmien v trestnom práve na Slovensku znamená vážne nebezpečenstvo narušenia právneho štátu, spomenul aj rezolúciu Európskeho parlamentu.

JUDr. Marek Nespala, ktorý je advokátom, predsedom Výboru pre odbornú pomoc a ochranu záujmov advokátov ČAK a je tiež členom prezídia Únie obhajcov ČR sa domnieva, že Európska komisia má legitímne právo v záujme ochrany európskeho práva a finančných záujmov EÚ od ich členských štátov požadovať zákonnú ochranu konkrétnych a špecifických objektov v podobe trestno-právnej reprobácie. Nehovorí však ako to dosiahnuť.

„Tým mám na mysli druhy a výmery trestných sankcií a špecifikáciu orgánu činného v trestnom konaní v takých veciach príslušného. Ad absurdum by potom mohol od Európskej komisie zaznieť napríklad aj požiadavka na stanovovanie trestných sankcií v rámci konkrétnych sadzieb a výmerách. Také požiadavky, teda na druh orgánu a spôsobu trestného postihu už podľa môjho názoru predstavujú excesívny presah pôsobnosti inštitúcií EÚ do suverenity členského štátu,“ uviedol.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3 4
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie