„Priatelia“ prestali vysielať pred viac ako 20 rokmi. Určite si však spomeniete na scénu, kde herečka Jennifer Aniston ako Rachel Green a herec Matthew Perry ako Chandler Bing jedli cheesecake zo zemi, po tom, čo ho omylom zhodili. Hoci to môže byť vtipné v epizóde, je naozaj dobrý nápad jesť jedlo, ktoré spadlo na zem?
Ak vám spadne obľúbený dezert, pravdepodobne vás nenapadne ho rovno vyhodiť. Možno sa vám vybaví trojsekundové pravidlo a rozhodnete sa ho zjesť. Nezáleží na tom, či sa rozhodnete zjesť spadnuté jedlo do niekoľkých sekúnd alebo nie, konzumácia niečoho, čo spadlo na povrch, po ktorom chodíte, môže mať nepriaznivý vplyv na vaše zdravie. Informuje Halthshots.com.
Trojsekundové pravidlo pre jedlo: Je bezpečné jesť?
Pravidlo troch sekúnd alebo pravidlo piatich sekúnd je populárny mýtus, ktorý naznačuje, že jedlo spadnuté na zem je stále bezpečné na konzumáciu, ak sa zdvihne do troch sekúnd.
Podľa tohto pravidla krátka doba kontaktu medzi potravinou a povrchom zabraňuje prenosu škodlivých zárodkov alebo baktérií na potravinu. Tento koncept však nie je vedecky podložený a je to len mýtus.
Vedci však tvrdia, že choroboplodné zárodky sa môžu preniesť na jedlo takmer okamžite po kontakte s kontaminovaným povrchom. Baktérie, vírusy a nečistoty sa začínajú šíriť v priebehu milisekúnd, vysvetľuje dietologička pre portál.
Ministerstvo poľnohospodárstva USA sa k tejto téme vyjadrilo jednoznačne – jedlo, ktoré spadne na zem, by sa malo okamžite vyhodiť.
Pravidlo troch sekúnd pre potraviny: Patogény a zdravotné riziká
Niekoľko patogénov môže prežiť na podlahe niekoľko dní alebo aj dlhšie a ovplyvniť vaše zdravie.
1. Baktérie
- Salmonella môže prežiť na podlahách niekoľko dní alebo aj dlhšie, najmä v teplých a vlhkých podmienkach. Spôsobuje otravu jedlom, čo vedie k príznakom, ako sú hnačka, horúčka, kŕče v bruchu a zvracanie.
- Escherichia coli alebo E. coli môžu pretrvávať niekoľko dní na rôznych povrchoch, najmä ak je podlaha kontaminovaná výkalmi alebo živočíšnymi produktmi. Infekcie spôsobujú gastroenteritídu s príznakmi ako hnačka (niekedy krvavá), žalúdočné kŕče a vracanie.
2. Vírusy
- Norovírus je vysoko nákazlivý vírus, ktorý dokáže prežiť na podlahe celé dni, najmä v oblastiach, ako sú reštaurácie, nemocnice alebo verejná doprava. Spôsobuje gastroenteritídu, ktorá vedie k príznakom, ako je vracanie, hnačka, kŕče v bruchu a horúčka.
- Vírusy chrípky dokážu prežiť na tvrdých neporéznych povrchoch až 48 hodín. Vírus sa však s väčšou pravdepodobnosťou nachádza na povrchoch s vysokým kontaktom, ako sú kľučky dverí, telefóny a stoly. Vedie k horúčke, zimnici, bolesti svalov, bolesti hrdla a kašľu.
3. Huby
Plesni sa darí vo vlhkom prostredí a môže rásť na rôznych povrchoch vrátane podláh, najmä v kúpeľniach, pivniciach a priestoroch s poškodením vodou.
„Vystavenie plesniam môže spôsobiť problémy s dýchaním, alergické reakcie a astmatické záchvaty,“ hovorí odborník.
V roku 2016 vedci počas experimentu s trojsekundovým pravidlom testovali rôzne potraviny, ako gumené cukríky, chlieb a melón. Výsledky ukázali, že melón absorboval viac baktérií ako ostatné druhy jedla.
Mäso a mliečne výrobky sú tiež ideálnym prostredím pre prenos baktérií a vírusov, čo zvyšuje riziko kontaminácie pri páde na zem.
„Taktiež surové mäso (hovädzie, bravčové a kuracie mäso) môže byť kontaminované škodlivými baktériami, ako sú Salmonella a E. coli kvôli vysokému obsahu vlhkosti,“ hovorí odborník. To isté platí pre mliečne výrobky, ako je mlieko, smotana a zmrzlina.
Typ podlahy môže ovplyvniť platnosť pravidla troch sekúnd
Na povrchu záleží, pokiaľ ide o pravidlo troch sekúnd pre jedlo. Štúdia z roku 2006 publikovaná v Journal of Applied Microbiology ukázala, že 48 až 70 percent baktérií prichytených na jedle padlo na dlaždice a drevo.
Drevené podlahy, s ich pórmi, môžu zachytiť viac baktérií, čo zvyšuje riziko kontaminácie.
Naopak, keramické podlahy sú v tomto ohľade bezpečnejšie, ale len v prípade, že ide o podlahy v domácnostiach. Na verejných priestranstvách môže byť riziko vyššie. Odborníci však zdôrazňujú, že ak spadne jedlo na podlahu vo vašom domácnosti, kde sa o čistotu staráte pravidelne, riziko nákazy je veľmi nízke.
Pravidlo troch sekúnd pre jedlo sa môže zdať neškodné, ale nie je. Akonáhle zhodíte jedlo, najmä niečo s vysokým obsahom vlhkosti, je najlepšie ho predsa len odhodiť.