Respiračné ochorenie, ktoré sa po prvýkrát objavilo na prelome novembra a decembra v čínskom meste Wu-chan, spôsobilo celosvetovú pandémiu. Toto ochorenie, ktoré bolo pôvodne neznáme, sa potvrdilo u viac ako 700 miliónov ľudí. Podľa oficiálnych štatistík si pandémia vyžiadala až 7 miliónov obetí.
Pandémia, ktorá zmenila svet, bola neznáma nielen verejnosti, ale často aj zdravotníkom. Prvé informácie naznačovali, že ochorenie sa rozšírilo z tržnice vo Wu-chane. Aj keď sa objavili rôzne dezinformácie, štúdia zo septembra tohto roka uzavrela vyšetrovanie, uvádzajú novinky.cz.
Vo Wu-chane sa okrem rýb predávali aj živé zvieratá, čo viedlo k otázkam o pôvode ochorenia. Prvé špekulácie hovorili o prenose zo zvierat, ako sú cibetky, ktoré sú známe ako prenášači vírusu SARS, ale neskôr sa objavili obavy, že vírus mohol uniknúť z laboratória Wuchanského virologického ústavu, kde skúmali netopiere s vírusom podobným SARS-CoV-2.
Podľa poslednej štúdie z prestížneho časopisu Nature sa ukázalo, že skutočnými prenášačmi boli zvieratá predávané na trhu. Výskum vykonaný v USA preukázal prítomnosť vírusu u psou medvedíkovitých, cibetiek, dikobrazov a bambusových potkanov, ktoré môžu vírus preniesť priamo na človeka. Vzorky zo zvierat boli porovnané s vírusom získaným od prvých infikovaných ľudí z trhu a výsledky potvrdili, že diverzita vírusu u zvierat zodpovedala diverzite vírusu u ľudí.
Štúdia zároveň ukázala, že tieto zvieratá mali aj iné zoonotické vírusy, čo potvrdilo, že trhoviská tohto typu predstavujú vážne nebezpečenstvo pre ľudí. Prvý prípad ochorenia sa mal objaviť 17. novembra 2019, no niektorí odborníci tvrdia, že skutočný prvý prípad sa zaznamenal už 4. novembra. Čínske úrady však informovali Svetovú zdravotnícku organizáciu o tejto hrozbe až 30. decembra. Prvou obeťou bola 61-ročná žena z Wu-chanu, ktorá pravidelne navštevovala trh. Dňa 30. januára 2020 vyhlásila WHO globálnu zdravotnú núdzu a v marci vyhlásila pandémiu.