Práva transrodových ľudí sú ľudské práva, odkazuje Slovensku Európska komisia

Reklama
Ilustračné foto. Zdroj: FOTO TASR/Dano Veselský

Práva transrodových ľudí sú na úrovni ľudských práv a členské štáty by tejto skupine ľudí nemali klásť prekážky v ich uplatňovaní, konštatuje 90-stranová správa Rady Európy pre ľudské práva zameraná na rodovú identitu.

V správe sa niekoľkokrát spomína aj Slovensko, napríklad v súvislosti s útokmi na túto skupinu ľudí či nenávistnou rétorikou šírenou politikmi.

Komisár Rady Európy pre ľudské práva Dunja Mijatović zároveň uviedol, že štáty EÚ nemajú podmieňovať nárok na práva trans ľudí udeľovaním špeciálnych práv či prijímaním nových zákonov. Zároveň majú odstrániť prekážky, ktoré v rôznych oblastiach týmto ľuďom bránia uplatňovať ich práva.

Správa sa venuje celému radu problémov zo života transrodových ľudí ako sú diskriminácia, násilie, zdravotná starostlivosť, právna zmena pohlavia, zamestnanie, vzdelanie či proces tranzície.

Dokument tiež obsahuje 15 odporúčaní pre členské krajiny, ako zabezpečiť transrodovým ľuďom ich ľudské práva.

Znova bez usmernenia

Správa Rady Európy pre ľudské práva prichádza niekoľko mesiacov po tom, čo ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková zrušila usmernenie k zmene pohlavia transrodových ľudí na popud koaličnej SNS, ktorej predstavitelia dlhodobo strašia LGBTI+ ideológiou.

Práve usmernenie, po ktorom LGBTI+ komunita dlhodobo volala, mala sprehľadniť proces zmeny pohlavia a zabrániť núteným sterilizáciám, ktoré sú podľa komisára stále realitou v 11 členských štátoch EÚ, medzi ktoré patrí aj Slovensko. Tieto zákroky označil za nezákonné a nezvratné a tiež porušujúce základné právo a fyzickú integritu a ochranu zdravia.

Práve potvrdenia o týchto zákrokoch požadujú niektoré slovenské matriky a robili to aj v čase, keď ešte platilo spomínané usmernenie, hoci zo zákona na to nemali nárok.

Nenávisť ide od politikov

Okrem jednotlivých práv transrodových ľudí komisár v správe konštatuje aj fakt, že za podnecovaním nenávisti a násilia v jednotlivých krajinách vrátane Slovenska, stoja nenávistné výroky politikov, ktoré boli aj súčasťou predvolebných kampaní.

Komisár ich označil za populistické snahy i snahu „prezentovania sa ako obrancovia národnej kultúry, rodinných hodnôt či náboženských tradícií“.

Príkladom z nášho verejného priestoru je mnoho – predvolebné výroky predsedu KDH Milana Majerského o tom, že LGBT+ ideológia je pliaga, vyhlásenia šéfa SNS Andreja Danka o tom, že práva LGBTI ľudí nie sú ľudské práva či bývalý štátny tajomník ministerstva kultúry Štefan Kuffa, ktorý v trnavskom kostole na omši hovoril o tom, že „gender ideológia gniavi Slovensko“.

Cieľom správy je zároveň zvýšiť povedomie o transrodových ľuďoch a zvrátiť trend „spiatočníckeho“ zmýšľania spoločností niektorých štátov, ktoré potláčajú ich práva.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie