fbpx

Pracovný stres môže zdvojnásobiť riziko nepravidelného srdcového tepu, varuje štúdia

Ilustračná fotografia. Zdroj: Pixabay, Unsplash/Jair Lázaro

Pracovný stres môže zdvojnásobiť riziko potenciálne smrteľného nepravidelného srdcového rytmu, varuje nová štúdia.

Výskumníci zistili, že pracovné napätie spolu s vnímaným nedostatkom odmeny sú spojené s oveľa vyššou pravdepodobnosťou vzniku fibrilácie predsiení, píše mirror.co.uk. Štúdia kanadských kancelárskych pracovníkov odhalila, že tí, ktorí čelili vysokému pracovnému napätiu a ktorých významné úsilie bolo odmenené nízkymi odmenami – ako napríklad nízky plat alebo nedostatok uznania – mali o 97 percent vyššie riziko vzniku nepravidelného srdcového rytmu, známeho ako AF alebo AFib, v porovnaní s pracovníkmi, ktorí neboli vystavení stresu.

Zistenia publikované v Journal of the American Heart Association tiež ukázali, že samotné vysoké pracovné napätie bolo spojené s o 83 percent vyšším rizikom vzniku AF, zatiaľ čo samotná nerovnováha medzi úsilím a odmenou bola spojená so 44 percent vyšším rizikom. AF je najbežnejšia forma arytmie – nepravidelného srdcového rytmu, ktorá môže viesť k mŕtvici, srdcovému zlyhaniu alebo iným kardiovaskulárnym komplikáciám.

Podľa odhadov má približne 1,4 milióna ľudí v Spojenom kráľovstve fibriláciu predsiení, pričom viac ako 12 miliónov ľudí by ju mohlo mať v Spojených štátoch do roku 2030, uvádza American Heart Association (AHA). Tento stav môže postihnúť dospelých v akomkoľvek veku, no je bežnejší u starších ľudí; a častejšie sa vyskytuje u mužov než u žien.

Predchádzajúci výskum spojil vysoké pracovné napätie a nerovnováhu medzi úsilím a odmenou s vyšším rizikom koronárnej srdcovej choroby. Profesor Xavier Trudel, hlavný autor novej štúdie, však uviedol, že ide o prvú štúdiu, ktorá skúma negatívny vplyv oboch foriem stresu v práci na AF.

Profesor Trudel z Laval University v Quebecu, Kanada, povedal: „Naša štúdia naznačuje, že stresové faktory súvisiace s prácou môžu byť relevantné faktory, ktoré je potrebné zahrnúť do preventívnych stratégií. Pre rozvoj zdravého pracovného prostredia, ktoré prospieva jednotlivcom aj organizáciám, je nevyhnutné rozpoznať a riešiť psychosociálne stresory na pracovisku.“ Prof. Trudel a jeho tím skúmali vplyv pracovného napätia, čo sa vzťahuje na pracovné prostredie, v ktorom zamestnanci čelia vysokým pracovným nárokom, ako je veľké pracovné zaťaženie a prísne termíny, a majú nízku kontrolu nad svojou prácou s malým vplyvom na rozhodovanie a spôsob vykonávania svojich úloh.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie