Podľa odhadov trpí v Spojenom kráľovstve viac ako 10 % obyvateľov nejakým štádiom chronického ochorenia obličiek a ročne sa u viac než 600 000 ľudí objaví akútne poškodenie obličiek.
Mnohé z príčin pritom súvisia s každodennými zlozvykmi. Upozorňuje na to portál ScienceAlert.
Obličky – nevyhnutný filter tela
Obličky majú kľúčovú úlohu v udržiavaní zdravia. Filtrujú odpadové látky, prebytočné tekutiny a elektrolyty ako sodík či draslík z krvi. Okrem toho regulujú krvný tlak, produkciu červených krviniek a rovnováhu vápnika v tele. Ak dôjde k ich poškodeniu, telo prestáva správne fungovať, čo môže viesť až k zlyhaniu obličiek.
1. Časté užívanie liekov proti bolesti
Bežne dostupné nesteroidné protizápalové lieky ako ibuprofén či aspirín môžu poškodiť obličkové kanáliky – drobné štruktúry v obličkách, ktoré vracajú živiny a tekutiny späť do krvného obehu. Zvlášť rizikoví sú starší ľudia a pacienti s inými diagnózami. Preto by sa tieto lieky mali užívať len krátkodobo a podľa odporúčaného dávkovania.
2. Nedostatok tekutín
Voda je pre správne fungovanie obličiek nevyhnutná. Dehydratácia vedie ku koncentrovanejšiemu moču, ktorý obsahuje viac minerálov a toxínov – to zvyšuje riziko vzniku močových kameňov a infekcií. Pre väčšinu ľudí je ideálne vypiť denne 1,5 až 2 litre vody.
3. Nadmerná konzumácia alkoholu
Alkohol spôsobuje dehydratáciu a môže narušiť rovnováhu tekutín, čo ovplyvňuje prácu obličiek. Tiež zvyšuje krvný tlak a v prípade poškodenia pečene musia obličky pracovať ešte intenzívnejšie. Odporúčanie znie neprekračovať 14 jednotiek alkoholu týždenne, pričom sa odporúčajú aj dni úplne bez alkoholu.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)