fbpx

POZOR si daj na tieto NEBEZPEČNÉ rastliny. Môžu spôsobiť aj smrť

Na snímke Jesienka obyčajná a Boľševník obrovský. Zdroj: SOPSR, FOTO TASR/Roman Hanc

Ak máš malé deti, radšej ju nevysádzaj. Najčastejšie dochádza k otravám práve u malých deti, s vážnymi až smrteľnými následkami a to po konzumácii kvetov alebo semien, upozorňuje UVLF.

Buď veľmi opatrní, a daj si pozor predovšetkým na jar, kedy sa jej listy nápadito ponášajú na listy medvedieho cesnaku. Nezameň si ju ani za okrasný krókus, či cenné korenie šafran pravý.

Ďalšia nebezpečná rastlina

Ak sa chystáš na prechádzku, piknik alebo turistiku, mal by si spozornieť. Druhá nebezpečná nebezpečná rastlina sa nazýva boľševník obrovský a patrí medzi invázne druhy, ktoré vzbudzujú obavy.

Dorastá až do výšky 2 – 5 metrov a vyskytuje sa najmä v okolí vodných tokov, na okrajoch lesov, na vlhkých lúkach, ale aj na iných menej využívaných miestach. Kvitne zväčša od júna do augusta. Na Slovensku ju nájdete hlavne v severnejších častiach, informuje Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR.

Na prvý pohľad nenápadná rastlina v sebe ukrýva veľké riziko. V šťave v listoch a stonke sa nachádzajú fototoxické furanokumaríny. Tie reagujú na svetlo, čo znamená, že ich účinok sa najviac prejavujepo vystavení slnečnému žiareniu. K vzniku popálenín a poleptania kože teda môže dôjsť až po niekoľkých minútach či hodinách.

Z týchto popálenín sa následne vytvoria nepríjemné pľuzgiere. Ich zahojenie trvá aj niekoľko týždňov a môžu po ňom zostať na koži jazvy. Dlhší kontakt s rastlinou môže spôsobiť bolesti hlavy, zvýšenú teplotu, slabosť a zimnicu. Nie je vylúčené ani slzenie, pálenie nosnej a ústnej dutiny.

Opuchy dýchacích slizníc môžu zapríčiniť aj smrť. Takéto prípady boli zaznamenané vo svete v súvislosti s deťmi,“ píše portál Veda na dosah.

Upozorniť by si mal na túto rastlinu aj deti, ktoré duté stonky často používajú ako píšťalky alebo ďalekohľady. Pri manipulácii pri tvári by si mohli spôsobiť vážne poranenia tváre a dýchacieho ústrojenstva. Radšej sa tejto rastline oblúkom vyhýbaj.

A podľa čoho ju spoznáš? „Jej byľ je hrubá, pozdĺžne ryhovaná, červeno škvrnitá, dutá, v hornej časti môže byť aj rozkonárená. Spodné listy sú veľké, niekedy až 150 cm dlhé, trojpočetné, hlboko ostro vykrajované. Listy nachádzajúce sa na stonke vyššie sa postupne zmenšujú. Na vrchole stonky sa vytvára mohutné súkvetie tvorené desiatkami okolíkov, zložených z drobných bielych kvetov. V priemere má súkvetie aj 50 cm,“ približuje ŠOPSR.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie