fbpx

Pozor! Nové pravidlá vykurovania: Kúrenie v krbe vás môže stáť až 5000 €

Ilustračný obrázok. Zdroj: Pixabay.com

S príchodom vykurovacej sezóny je nevyhnutné byť si vedomý, čím je možné vykurovať vo vašej domácnosti. Nový zákon o ochrane ovzdušia, účinný od júla 2023, zavádza prísne obmedzenia týkajúce sa spaľovania tuhých palív. Porušenie týchto pravidiel môže viesť k pokutám až do výšky 5000 eur, informuje portál peniaze.sk

S príchodom chladnejších mesiacov sa na Slovensku naplno rozbieha vykurovacia sezóna, pričom pre mnohých ľudí to znamená viac než len pohodlie teplého domova. Od júla 2023 platí nový zákon o ochrane ovzdušia, ktorý prísne upravuje, aké materiály sú povolené na kúrenie. Nedodržiavanie týchto pravidiel môže viesť k vysokým pokutám, ktoré sa môžu vyšplhať na niekoľko tisíc eur.

 

Čo je povolené spaľovať v krbe a čo nie?

Hlavným cieľom tohto zákona je zlepšiť kvalitu ovzdušia a bojovať proti dlhodobým problémom so znečistením, ktoré sú často spôsobené domácnosťami spaľujúcimi tuhé palivá. Preto zákon zavádza množstvo obmedzení a zákazov, ktoré by mali pomôcť znížiť emisie škodlivých látok.

Konkrétne, zákon zakazuje domácnostiam spaľovať odpad a palivo vyrobené z odpadu, pokiaľ nie sú spracované v špecializovaných zariadeniach, ako sú spaľovne odpadu. Rovnako je striktne zakázané používať energetické hnedé uhlie, lignit, uhoľné kaly, uhoľný prach a iné druhotné palivá v spaľovacích zariadeniach s tepelným výkonom do 0,3 MW.

 

Od začiatku roka 2024 je zakázané spaľovať tuhé druhotné palivá, okrem tých, ktoré sú vyrobené z odpadového dreva a spĺňajú požiadavky stanovené príslušnými predpismi. Domácnosti však môžu naďalej využívať biopalivá a obnoviteľné plyny, ako sú bioplyn a vodík.

Porušenie týchto pravidiel môže viesť k pokute vo výške až 5000 eur. Pri menej závažných porušeniach, ako je použitie zakázaných druhov uhlia a iných tuhých palív, môže pokuta dosiahnuť až 500 eur. V prípade, že vás prichytí kontrola priamo pri čine, môžete dostať pokutu na mieste až do výšky 1000 eur.

 

Kontrolu nad dodržiavaním tohto zákona vykonávajú obce a Slovenská inšpekcia životného prostredia. Ak má niekto podozrenie, že v domácnosti sa používa zakázané palivo, môže to nahlásiť svojej obci.

Pri prvom podnete obec zašle prevádzkovateľovi spaľovacieho zariadenia do piatich pracovných dní písomné upozornenie, v ktorom ho informuje o podozrení z porušenia zákona o ochrane ovzdušia a varuje ho, že pri ďalšom podnete bude vykonaná kontrola. Ak dôjde k opakovanému podnetu, obec požiadá inšpekciu o kontrolu priamo na mieste.

 

Inšpektori majú právo vstúpiť do bytu alebo domu a vykonať kontrolu, pričom prevádzkovateľ je povinný im umožniť prístup. Ak prevádzkovateľ nie je známy, zodpovednosť za dodržiavanie zákona nesie vlastník objektu.

Je preto nevyhnutné dôkladne skontrolovať, čím vykurujete, aby ste predišli pokutám a zároveň prispeli k zlepšeniu kvality ovzdušia vo svojom okolí.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie