fbpx

Pozor na zakázané suveníry! Tieto predmety si z dovolenky nenoste

Ilustračná fotografia. Zdroj: Pixabay, Unsplash/John Vid

Pokiaľ patríte medzi tých, ktorí si z letnej dovolenky v zahraničí radi privezú nejaký ten suvenír, dávajte pri ich nákupe a výbere pozor. Z mnohých krajín je totiž zakázané vyvážať nielen mušle, piesok alebo koraly, ale často aj napríklad kože a rastliny. Hlúpa chyba by vás nakoniec mohla stáť viac ako celá dovolenka.

Pokiaľ si so sebou z dovolenky poveziete zakázaný suvenír, môžete mať problémy nielen pri odlete, ale aj pri pristátí. Za prevoz zakázaných predmetov môžete dostať tučnú pokutu alebo aj zákaz vstupu do krajiny a v niektorých prípadoch vám hrozí aj väzenie.

Čo nevoziť?

Každá krajina má, samozrejme, iné pravidlá a iné pokuty za vyváženie týchto suvenírov. Všeobecne je ale väčšinou dobré neprevážať mušle a koraly, chránené zvieratá a výrobky z nich, chránené rastliny, výrobky zo slonoviny, korytnačiny a hadej kože, kaviár, kožušiny z mačkovitých šeliem, výrobky tradičnej čínskej medicíny a budhistické sochy väčších veľkostí.

„Na čo by si turisti mali dať pozor, sú však aj výrobky z niektorých rastlín a živočíchov, napríklad zo slonoviny, korytnačiny, ale aj kožušiny a z nich vyrobené suveníry. Problematické tak môžu byť kabáty, kabelky a tašky z krokodílej kože, výrobky z peria vzácneho vtáctva, séra a masti živočíšneho pôvodu a lieky či časti zo zvierat, ale aj šupiny a kosti či šperky z nich vyrobené,“ upozornil Jan Papež z Asociácie cestovných kancelárií ČR.

Napríklad z Južnej Ameriky je zakázané vyvážať orchidey, kaktusy či výrobky z vzácnych drevín. Z USA si pre zmenu nemôžete odviesť výrobky z jašterie kože alebo z peria vzácnych vtákov (napríklad indiánske čelenky).

Na Slovensku sú zakázané i rastliny

„Európska únia v roku 2019 vydala nariadenie o zdraví rastlín, ktoré chráni pred zavlečením nepôvodných druhov škodcov a chorôb rastlín do EÚ. Podľa nariadenia EÚ nie je povolené doviezť na územie EÚ žiadnu rastlinu alebo rastlinný materiál, pokiaľ nie sú sprevádzané rastlinolekárskym osvedčením, tzv. fytocertifikátom, ktorý vydáva národná organizácia ochrany rastlín – fytoinšpekcia – v danej krajine pôvodu,” uviedol Juraj Pénzeš, riaditeľ odboru rastlinnej výroby Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR).

Výnimkou sú však štyri rastliny, a to banány, kokosy, durian a datle. „Všetky ostatné rastliny, rastlinné produkty, korene, osivá, zelenina či ovocie potrebujú pri dovoze z tretích krajín rastlinolekárske osvedčenie,“ dodalo ministerstvo.

Pozor na chránené rastliny

Ak vám príslušník colníkov jeden z produktov nájde, zhabe vám ho a nemáte nárok na vrátenie škody. A to by ste ešte dobre dopadli. Ak vám totiž nájdu chránenú rastlinu či výrobok z chráneného živočícha, okrem nevrátenia škody budete musieť zaplatiť aj poriadne mastnú pokutu.

„Medzi chránené exotické rastliny patria napríklad kaktusy, orchidey či cykasy,” hovorí mjr. JUDr. Zuzana Delaneuville, vedúca oddelenia zákazov a obmedzení Finančného riaditeľstva SR. „Nelegálny dovoz rastlín sa vďaka osvete každoročne znižuje, avšak aj naďalej evidujeme niekoľko prípadov ročne, najmä v rámci poštovej prepravy. Slováci si zo zahraničia najčastejšie pokúšajú doviezť semená, cibuľky, odrezky rôznych druhov kvetín, zeleniny a ovocia z krajín ako Spojené kráľovstvo, Spojené štáty americké, Ukrajina. Za colný priestupok možno podľa závažnosti porušenia colných predpisov uložiť pokutu do výšky 3 319 eur, v prípade závažného porušenia hrozí aj väzenie,” upozorňuje Delaneuville.

Zabudnite na zemiaky či avokádo

Na územie EÚ je prísny zákaz dovozu avokáda či zemiakov. Avokádo je zakázané dovážať z krajín tretieho sveta, výnimkou je len Izrael. Také hurmikaki či čerimoje nesmiete doviezť zo žiadnej tretej krajiny a na rastliny viniča a sadivo zemiakov platí zákaz dovozu zo všetkých tretích krajín okrem Švajčiarska.

„Nové invazívne druhy škodcov v našich podmienkach väčšinou nemajú prirodzených nepriateľov a zvyknú byť odolné proti prípravkom na ochranu rastlín, preto je okrem včasnej detekcie extrémne dôležitá aj prevencia. Kľúčovú rolu v tomto procese okrem odborníkov hrá aj verejnosť, na čo upozorňujeme v rámci kampane na podporu zdravia rastlín #PlantHealth4Life. Cestovateľom odporúčame – radšej si rastlinu na pamiatku odfoťte, ale neberte si ju domov,” uzatvára Katarína Fašiangová, poverená vykonávaním funkcie riaditeľky Odboru bezpečnosti potravín a výživy MPRV SR.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie