A ako taký podvod na internetovom trhovisku vlastne prebieha? „Prvý scenár prebieha tak, že scammer zverejní na internetovom bazáre inzerát o predaji tovaru a čaká, až sa mu niekto ozve. Potom obeti zašle v podvodnej SMS správe alebo e-maile odkaz na falošnú webovú stránku, kde má obeť vykonať platbu za tovar,“ opísal priebeh podvodu Radek Jizba, expert z výskumného tímu pražskej pobočky antivírusovej spoločnosti Eset.
„Po vyplnení údajov útočníci okradnú obeť o sumu za tovar. Prípadne sa lovec pokúsi od obete zistiť údaj o zostatku na jej bankovom účte a následne sa pokúsi ukradnúť práve túto sumu,“ doplnil Jizba.
Podľa neho je častý aj druhý scenár, pri ktorom útočníci na bazároch svoje obete sami aktívne vyhľadávajú a predstierajú záujem o ponúkaný tovar. „Pri dohovore o kúpe tovaru ale požadujú zaplatenie istiny pre prípad, že by mu predávajúci nič neodoslal alebo balíček prišiel poškodený. Falošnú platobnú bránu potom vydávajú za úschovňu peňazí, ktorú má v správe daný on-line bazár,“ konštatoval bezpečnostný expert s tým, že dôverčiví používatelia takto môžu prísť o peniaze.
O peniaze teda na internetovom bazáre tak možno prísť, aj keď nejaký tovar ponúkate na predaj.
Polícia upozorňuje na podceňovanie rizika, kedy páchatelia paradoxne neokrádajú kupujúceho, ale predávajúceho. „Je potrebné sa zamyslieť nad celou situáciou a nenechať sa zatlačiť do vyzradenia citlivých údajov či potvrdenia nezmyselných transakcií. Musíme si uvedomiť, že v tomto prostredí môže mať aj menšia chyba značné následky. Kupujúci na zaslanie transakcie nikdy nepotrebuje informácie z vašej platobnej karty vrátane PIN. Vždy by mu malo stačiť číslo vášho účtu,“ doplnil Kapr.