V posledných dňoch viacerým Slovákom začali chodiť nezvyčajné SMS-ky, údajne z populárnej sociálnej siete. Odborník upozorňuje, že sa jedná o podvod.
Mnohým Slovákom v ostatných dňoch začali na mobiloch prichádzať čudné SMS správy. Odosielatelia sú z exotických krajín ako India, Indonézia či Malajzia.
V texte píšu, že ide o novinky od ľudských zdrojov od sociálnej siete TikTok. „Pozývame vás na brigádu so spolupracovníkmi cez mobilný telefón, s denným platom 300 až 800 eur,“ znie v správe.
Následne v prípade záujmu adresáta nabádajú k tomu, aby ich kontaktoval na čísle cez WhatsApp, a aby poslali správu a získali tak päť eur, informuje portál tvnoviny.sk.
Ďalšia novinka
Odborník na technológie Ondrej Macko potvrdzuje, že ide o nový spôsob podvodu. „SMS správy chodia bežne, ale doteraz som sa nestretol s tým, že by sa podvodníci vydávali za túto sociálnu sieť,“ povedal pre tvnoviny.sk.
Vysvetľuje, že ak vo vás zvíťazí zvedavosť a na internetový odkaz v správe kliknete, nič zlé sa ešte nestane.
„Tým sa len vlastne dostanete do tohto prostredia. Problém nastáva v momente, ak začnú od vás požadovať citlivé informácie,“ vysvetlil odborník. Konkrétne ide buď o číslo karty, alebo o číslo účtu. Oba tieto pojmy si ľudia podľa Macka často zamieňajú.
„Na to, aby ste dostali sumu, akú píšu v správe, musíte s nimi začať komunikovať. Ako prvé však od vás budú chcieť číslo karty vrátane bezpečnostného trojčíslia na jej zadnej strane. Toto je už jasný znak podvodu, veď peniaze z vašej karty odídu a nie prídu,“ hovorí odborník. Macko dodáva, že takéto SMS správy majú aj ďalšie jasné znaky podvodu.
„Už samotné číslo je podozrivé, keďže nejde o slovenskú alebo českú predvoľbu. Navyše, ak by šlo o serióznu ponuku, začali by najskôr s vami hovoriť o vašom zamestnaní a nešlo by sa rovno ku koreňu veci. Taktiež už samotné možné zárobky, kde stačí len práca z domu, sú nonsens. Žiadny bežný človek nezarába denne 800 eur.“
Lepší komunikačný jazyk
Experta však jedna vec prekvapila. Tento konkrétny podvod sa vyznačuje pomerne slušnou slovenčinou: „Sú tam malé chyby, ale na rozdiel od predošlých podvodov je na podstatne vyššej úrovni. Dnes je to už ‚algoritmizovaný‘ jazyk, aj v rámci umelej inteligencie.“
Ako na záver podčiarkol, ak by niekto naletel a rozhodol sa poskytnúť citlivé údaje, existuje už len jediná možnosť: „V tom prípade okamžite kontaktujte vašu banku, aby danú kartu zablokovala. Ihneď si budete musieť vybaviť úplne novú kartu.“