V praxi to znamená, že nákaza sa nemusí do tela dostať pohryznutím od líšky. Postačí konzumácia kontaminovaných lesných plodov, húb, rastlín či v záhrade vypestovanej zeleniny, ktorá je znečistená exkrementami nakazených líšok.
„Majiteľom domácich zvierat sa odporúča ich pravidelné odčervovanie a zabezpečenie, aby neprišli do kontaktu so surovými vnútornosťami či iným potenciálne rizikovým krmivom,“ varuje úrad.
„Osoby s vyšším rizikom nákazy (poľnohospodári, poľovníci, lesníci, chovatelia zvierat, zamestnanci ZOO a podobne) by mali prísne dodržiavať bezpečnostné a hygienické opatrenia a v niektorých prípadoch absolvovať pravidelné lekárske prehliadky alebo skríning na prítomnosť protilátok proti pásomnici rodu Echinococcus,“ informujú.
Formou prevencie je dôkladné dodržiavanie hygienických opatrení. Napríklad v záhrade či lese si čerstvo natrhané ovocie musíte pred konzumovaním umyť.
„Každá zelenina či ovocie, ktoré počas pestovania potencionálne mohlo byť v kontakte so zvieratami (pes, líška, vlk, mačka, divé mačkovité šelmy), musí byť pred konzumáciou umyté pod tečúcou vodou. Kontaminovaná pôda vajíčkami parazita, sa môže poľahky fekálno-orálnou cestou dostať do tráviaceho traktu človeka, preto umývanie rúk pred každým jedlom je nevyhnutnosťou.“
Mylný predpoklad o výskyte
V uplynulom období sa na Slovensku mali objaviť prípady pásomnice líščej a okrem toho vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici mala pacientka s týmto ochorením podstúpiť operačný zákrok.
„Dá sa povedať, že realita je ešte o niečo zložitejšia. Rozsah postihnutia pečene u oboch pacientok, by ešte pred nejakým časom, bol vyhlásený ako neriešiteľný. A ich osud by mal nevyhnutne zlé smerovanie. Na Klinike transplantačnej chirurgie SZU (prednosta MUDr. Július Janek, PhD., zástupca prednostu pre HPB chirurgiu MUDr. Igor Slobodník) sme boli opakovane postavení pred prípady rozsiahleho poškodenia pečene s jej životne dôležitými štruktúrami,“ ozrejmil Dr. Martin Sirotňák, lekár Kliniky transplantačnej chirurgie SZU.
Sirotňák dodáva, že na Ďalekom východe absolvovali kurz na vylepšenie chirurgických techník, ktoré sa doposiaľ u nás ani v okolí neuplatňovali.
„Vďaka týmto procesom, aj naše spomínané pacientky, mohli podstúpiť komplexné operačné výkony,“ dodal Sirotňák.
O echinokokóze sa doteraz predpokladalo, že jej výskyt zaznamenajú skôr vo vyšších nadmorských výškach. Epidemiologická situácia na strednom Slovensku, presnejšie v regióne Banskej Bystrice odhaľuje, že domnienky o šírení nákazy sa značne podceňovali.
„Od roku 2015 zaznamenávame neustále stúpajúcu incidenciu s najvyšším výskytom prípadov v Banskobystrickom kraji, menej v Žilinskom a Prešovskom kraji. Treba však pripomenúť, že pacientov nedispenzarizuje len FNsP F. D. Roosevelta, preto reálny výskyt ochorenia na Slovensku bude rozdielny,“ vysvetľuje Sirotňák.
Pribúda počet pacientov, ktorí sa obracajú na Centrum echinokokózy, ktoré založili v dôsledku stupňujúcich nárokov na špecializovanú starostlivosť.
„Echinokokóza sa stala, pre neustále stúpajúcu incidenciu na Slovensku, nevyhnutnou súčasťou hepato-pankreato-biliárnej chirurgie,“ dodávajú z Centra.